Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 30-09-2014 10:13   Güncelleme : 30-09-2014 10:13

Demirtaş sınırda nöbet tutan yurttaşları kutladı

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Suruç ve Kobanê temaslarını sınır hattında günlerdir nöbet tutan yurttaşları ziyaret ederek tamamladı. Demirtaş, "Kobanê'nin özgürlüğü için yemeden içmeden nöbetinizi tutuyorsunuz. Devletin mermi, gaz bombaları ve işkencelerine de maruz kalıyorsunuz. Direnişinizi kutluyoruz" dedi.

Demirtaş sınırda nöbet tutan yurttaşları kutladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve kendisine eşlik eden HDP'li milletvekilleri ve DBP'li belediye eşbaşkanlarıyla birlikte Suruç'un doğusunda sınırın sıfır noktasında bulunan Zehwan, Qop ve Elîzêr köylerinde direniş nöbeti tutan yurttaşları ziyaret etti. Alkış ve "Bijî berxwedana YPG" sloganıyla karşılanan Demirtaş, direniş nöbetindeki yurttaşlardan sınırda yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi aldı. 

 

'Direnişimizi büyütmeliyiz'

 

Burada kısa bir açıklama yapan Demirtaş, Kobanê'nin artık sadece Rojava'nın direniş kenti olmadığını, Ortadoğu'nun ve halkların direniş bölgesi haline geldiğini söyledi. Kobanê halkı ve özgürlük savaşçılarının sınırdaki halkın direnişinden büyük moral aldığını aktaran Demirtaş, "Burada Kobanê'nin özgürlüğü için yemeden içmeden nöbetinizi tutuyorsunuz. Sadece bu değil devletin mermi, gaz bombaları ve işkencelerine de maruz kalıyorsunuz. Buna rağmen direniyorsunuz. Buradaki direnişinizi kutluyoruz. Vahşi IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı bizim de direnişimizi büyütmemiz gerekir" dedi. 

 

Demirtaş ve beraberindeki heyet daha sonra Suruç merkeze geçerek, Devlet Hastanesi'nde tedavi gören IŞİD saldırıları sonucu yaralanan Kobanêlileri ile polis ve askerin gaz bombalarından yaralanan yurttaşları ziyaret etti.