Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 05-10-2014 09:20   Güncelleme : 05-10-2014 09:20

Çetelerin hedefi olan Etmanek Köyü boşaltıldı

IŞİD çetesinin havan topları ile saldırdığı Etmanek Köyü DBP tarafından, köyün karşısındaki AFAD çadır kampı da yetkililer tarafından boşaltıldı.

Çetelerin hedefi olan Etmanek Köyü boşaltıldı

Suruç'un Etmanek Köyü'nde Kobanê nöbeti tutan eylemcilerin IŞİD çetecilerinin hedefi olması ardından, köyde nöbet tutan eylemciler DBP tarafından tahliye edildi. Köylüler ile eylemcileri köyün arkasındaki tepelik alana sevk eden DBP'li yöneticiler, partili seçilmişler ile birlikte köyde nöbet eylemine başladı. Eylemcilerin tahliyesinin can güvenliklerinden kaynaklı olduğu bildirilirken, sabah saatlerinde köye isabet eden 3 havan topundan biri 2'si çocuk 4 kişiyi yaralamıştı. 

 

Bu arada köyün karşı tarafında bulunan Suleymanşah Parkı'nda AFAD tarafından mülteci Kobanêliler için kurulan çadır kentteki halk tahliye edilirken, parkın üst kısmında bulunan basın araçları ve çalışanları da askerler tarafından alandan uzaklaştırıldı.

 

Okullar da tatil

 

Öte yandan Urfa Valiliği güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle sınır hattında bulunan  Etmanek köyünün boşaltılmasına karar verdi. Karar sonrası polis ve askerler zırhlı araçlardan da sık sık tahliye kararını duyurdu. Valilik sınır köylerindeki tüm okulların da tatil edildiğini açıkladı.