Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 08-10-2014 17:07   Güncelleme : 08-10-2014 17:07

Hakkari'de özel harekat timleri gerçek mermi kullanıyor

Kobanê'ye destek eylemlerinin artarak devam ettiği Şemdinli, Çukurca ve Hakkari'nin her mahallesinde binler polisle çatışmaya olayların ikinci gününde de devam ederken kent alev alev yanıyor. Hastane kavşağı ve Özek Petrol kavşağında konuşlanan özel harekat timleri ise yürüyüş yapmak isteyen yurttaşlara gerçek mermi kullanarak müdahale ediyor.

Hakkari'de özel harekat timleri gerçek mermi kullanıyor

Hakkari'de Kobanê direnişine destek eylemlerinin ikinci gününde de binlerce yurttaş sokaklarda polis ile çatışıyor. Hastane kavşağı, Özek Petrol kavşağında konuşlanan özel harekat timleri Kobanê'ye destek yürüyüşü yapmak isteyen binlerce kişiye karşı ise gerçek mermi kullanıyor. Kent merkezinde sık sık silah sesleri yankılanıyor. Ayrıca Gazi Mahallesi'nde bulunan Fatih Kışlası'ndaki askerlerin göstericilere mermi kullanarak ateş ettikleri belirtiliyor. 

 

4 eve gaz bombası isabet etti

 

Polislerin attığı gaz bombalarının ise Halife Derviş ve Dağgöl mahallelerinde 4 farklı eve düşmesi sonucunda evlerde küçük çaplı yangınların çıktığı hanede bulunanların ise çevrede bulunan yurttaşlar tarafından zehirlenmekten kurtarıldıkları belirtiliyor. 

 

Ambulanslar olaylara müdahale edemiyor

 

Kentte polisin attığı gaz bombaları nedeniyle çok sayıda yaralı olduğu fakat özel harekat timlerinin hastane önünde konuşlanmasından kaynaklı yurttaşlar hastaneye gidemiyor. Bulak ve Yeni mahallede bir araya gelen yüzlerce genç ise MİT binasına doğru yürüyüşe geçti. Polisin müdahalesiyle burada da çatışmalar yaşandı. 

 

Kentte sık sık elektrikler kesiliyor

 

Eylemlerin yoğunlaştığı akşam saatlerinden bu yana Hakkari genelinde sık elektrik kesintileri yaşanırken özellikle yaşlı kadınlar eylemcilere ekmek, bisküvit, limon takviyesi yapıyor. 

 

Çukurca'da da çatışmalar devam ediyor

 

Çukurca'nın tüm mahallelerinde sokağa çıkan genç yaşlı binlerce kişi, "Biji berxwadana YPG-Kobanê" sloganları eşliğinde ateşler yakıp, barikatlar kurdu. Cumhuriyet mahallesinde bir eve atılan gaz bombaları sonucu 4 çocuk zehirlenerek Sağlık Ocağı'na kaldırıldı.  İlçede çatışmalar devam ediyor. 

 

Şemdinli'de 4 yurttaş polisin orantısız müdahalesi sonucu yaralandı

 

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde de dün başlayan olaylarda polis orantısız güç kullanırken cadde ve mahallelerin yanı sıra birçok eve de rast gele gaz bombası attı. Çıkan olaylarda dün akşamdan bu yana polisin attığı gaz bombası ve plastik mermilerden dolayı 4 yurttaş yaralandı. İlçede yapılması planlanan basın açıklamasından önce yüksek binalara konuşlanan askerler tarafından gençleri tahrik edici hareketlerde bulunup ülkücü işareti yaptığı görüldü.  Yaşanan olaylarda ilçede bulanan MOBESE kameraları kullanılamaz hale getirildi. Öte yandan ilçe girişinde bulunan Şapatan Geçidinde yol kontrolü yapan askerler Şemdinli nüfusu olmayanları ilçeye girişine izin vermedi. 

 

İlçedeki çatışmalar devam ediyor.

 

diha