KADIN
Giriş Tarihi : 11-10-2014 02:57   Güncelleme : 11-10-2014 02:57

Faşit grupların kol gezdiği Sultanbeyli'de saldırılar nasıl organize oldu

Kobanê'ye destek eylemleri sırasında polis gözetiminde faşist grupların saldırılarının gerçekleştiği ve 3 yurttaşın silahla yaralandığı Sultanbeyli'de tehlikeli gerginlik devam ediyor. DBP İlçe Örgütü'nün etrafında hala faşist grupların dolaştığı ilçede, DBP binasının faşist gruplar tarafından kuşatıldığı gece saat 17.00'de kapanması gereken Türk Telekom binasının faşist gruplara açılarak DBP'nin taşlattırılması olayların nasıl organize edildiğinin de kanıtı.

Faşit grupların kol gezdiği Sultanbeyli'de saldırılar nasıl organize oldu

Kobanê'ye destek eylemleri sırasında polis gözetiminde faşist grupların saldırılarının gerçekleştiği, DBP Sultanbeyli İlçe Örgütü binasının faşist gruplarca kuşatıldığı, onlarca Kürt esnafın işyerinin tahrip edildiği ve 3 yurttaşın silahla, çok sayıda yurttaşın ise faşist gruplar tarafından darp edildiği Sultanbeyli'de gergin hava hala hakim. Faşist grupların hala kol gezdiği ilçede yaşanan ırkçı saldırının ayrıntıları ise ortaya çıkmaya başladı. Faşist grupların DBP ilçe binasının karşısında bulunan ve 17.00'da kapanan Türk Telekom binasına çıkarak ilçe binasına buradan saldırmaları, o saatte kapalı olması gereken Türk Telekom binasının kapısının nasıl ve kimler tarafından açıldığı sorusunu akıllara getirirken, üç kişinin silahla vurularak yaralandığı Hamidiye Mahallesi'nde ki görgü tanıklarının, mahallenin girişinde polis müdahalesinin olduğu alandan kitlenin üzerine ateş açıldığı yönündeki ifadeleri, saldırıların polis gözetiminde gerçekleştiği iddialarını doğrular nitelikte. 

 

 

Yaşanan ırkçı saldırının ayrıntılarını anlatan HDP Sultanbeyli İlçe Eş Başkanı Burhan Taşdemir, protesto gösterisine başladıktan sonra polisin gaz bombaları ve tazyikli suyla kitleyi böldüğünü, ardından ise ırkçı grubun saldırmaya başladığını söyledi. Saldırıların başlamasıyla birlikte bir grubun ilçe binasına sığındığını belirten Taşdemir, " Saat 18.00'e doğru ilçe binasın etrafını akrep ve tomalarla sardılar. Polis binaya ulaşmaya çalışan kitleye gaz bombalarıyla saldırırken, ilçe binasının karşısında bulunan Türk Telekom binasına yönlendirilen faşistler de buradan saldırdı. Kapıyı onlara polisler açtı. Yoksa içeri nasıl girecekler"  ifadelerini kullandı. 

 

Tanıkların ifadeleri saldırıların polis gözetiminde yapıldığını doğruluyor 

 

Öte yandan Sultanbeyli'de saldırıların yoğunlaştığı bir diğer nokta da ve merkeze yirmi dakika uzaklıkta olan ve üç kişinin silahla vurularak yaralandığı Hamidiye Mahallesi.  Özellikle Kürt esnafın dükkânlarının hedef alındığı saldırılar sırasında birçok iş yerinde maddi hasar meydana gelirken, görgü tanıklarının, mahallenin girişinde polis müdahalesinin olduğu alandan kitlenin üzerine ateş açıldığı yönündeki ifadeleri, saldırıların polis gözetiminde gerçekleştiği iddialarını doğrular nitelikte. 

 

(rk/çk/mö)