GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2014 07:48   Güncelleme : 11-10-2014 07:48

DBP'den Sınıra Toplanma çağrısı

Kobani’de IŞİD ileYPG arasında çatışmaların 27.günü bu sabaha kadar çok şiddetli şekilde devam eden çatışmaların ardından Kobani'de durumun sınırda ve Kobani’deki yoğun toz bulutu olduğu için koalisyon güçleri hava saldırısını henüz başlatmadı.

DBP'den Sınıra Toplanma çağrısı

Bugün dün geceye oranla daha sakin olduğu öne sürülüyor. IŞİD kent merkezine yönelik son saldırısının ardından YPG güçleri Kobani’nin  batı tarafından IŞİD güçlerinin elinde olan 2 köyü  yeniden ele  geçirdi.Burada bulunan IŞİD  güçleri geri çekilmek zorunda kaldı.

 

 Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kürt kenti Kobani’ye yönelik IŞİD kuşatması ve saldırıları 27. gününe girerken, kent çevresinde çatışmalar devam ediyor. Teröristlerin kentin yüzde 25’ine  hakim olduğu belirtilirken, bu sabaha karşı Kobani merkezine karşı taarruza geçen IŞİD güçlerinin, çok şiddetli çatışmaların ardından püskürtüldüğü de gelen haberler arasında.

 Urfadabugun.com imtiyaz sahibi İbrahim Uyğur’un Çin CCTV Televizyonuna canlı olarak telefonla sınırın Kobani tarafından konuşan  Halil Kobani, kentte bugün durumun düne göre daha sakin olduğunu ve çatışmaların hafiflediğini söyledi. Kobani, çatışmaların şiddetini kaybetmesinde, son günlerdeki etkili hava saldırılarının da payı olduğunu ifade etti.

 

YPG Kürt silahlı güçlerinin, IŞİD'in Kobani’deki ilerleyişini, bu sabaha karşı bir kez daha önlediği belirtildi. YPG güçleri şiddetli bir çatışmanın ardından IŞİD çetelerini geri püskürtüklerini “IŞİD, Kobani’nin yüzde 25’ine  hakim ve çatışmalar çok şiddetli biçimde sürüyor” dedi.

 

Öte yandan ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik hava saldırıları da yoğun toz bulutu nedeniyle yapılamadığı görüldü.

 

Savaş uçakları, Kobani'nin güneydoğusu, kuzeydoğusu ve güneyine dün akşam saatlerinden başlayarak hava saldırıları düzenlemişti. Saldırılarda IŞİD'e ağır kayıplar verdirdiği ifade ediliyor.

IŞİD’in özellikle Kobani’nin Mürşitpınar sınırına YPG denetiminde olan sınır kapısını almayı amaçladığı, ancak YPG'nin direnişi ile geri çekilmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Diğer taraftan sınırın sıfır noktasına gelen ve Kobani’de yakınları olan vatandaşlar özellikle basın mensuplarının kamerasıyla olayları yakından takip diyor.Bugün öğleden sonra  DBP tüm partililere ve Kürt halkına mesaj göndererek kritik son üç güne girildiğini bu nedenle tüm halkımızın çatışmaların yoğun olduğu ve sınıra sıfır noktada bulunan Çaykara köyünde toplanma çağrısı yaptı.