Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 12-10-2014 02:10   Güncelleme : 12-10-2014 02:10

Kurtalan saldırısının görüntülerinde polis saldırıyı izliyor

Kurtalan'da Kobanê için yapılan eyleme silahlı saldırının görüntüleri ortaya çıktı. Saldırıda sivil şahısların ellerinde silahlarla kitleye doğru koşup ateş attığı görülürken polis ve asker ise saldırıyı yalnızca izliyor.

Kurtalan saldırısının görüntülerinde polis saldırıyı izliyor

Kobanê'ye yönelik yapılan eylemlerde, Kurtalan ilçesinde AKP'li belediye başkanı Nevzat Karatay ve yakınlarının da aralarında bulunduğu korucu ve AKP'li il genel meclis üyelerinin halka uzun namlulu silahlar ile saldırması sonucunda Yusuf Çelik (17), MEYADER Kurtalan Temsilcisi Mehdi Erdoğan veNecmettin Çelik yaşamını yitirmişti. Olay anına ilişkin bir kişinin cep telefonuyla çektiği görüntüye ise DİHA ulaştı. Görüntülere göre kitle yürüyüş halinde yürürken arkalarından ellerinde silahlarla giden bir grup insan koşuyor. Ardından çok yoğun silah seslerinin duyulmasına karşı, yol sonunda barikat kuran asker ve polislerin silah açan kişilere müdahale etmediği hatta yerlerinden kıpırdamadığı kameraya yansıyor. Çevrede bulunan insanların "Neden müdahale etmiyorsunuz?" "Adalet nerede?" haykırışlarına rağmen polis ve asker, geride durmaya devam ediyor. Görüntülerde ayrıca açılan ateş sonucunda kurşunların çevredeki evlere de çok fazla mermi isabet ettiği görülüyor.  

 

Görgü tanıkları saldırganları tanıyor

 

Olayın görgü tanıkları, saldırganlar arasında AKP'li Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karaatay, AKP'li İl Genel meclis üyesi Cüneyt Uyanık, AKP'li belediye Meclis üyesi Ahmet Minaz, Belediye Başkanı'nın korumaları Adil Çelik ve Hikmet Karaatay, Zagros Elektronik sahibi korucu Fırat Tilki, AKP'li İzzetin Deryalar, Feyruşah İlksarı, Kadri Minas ile Karaatay ailesinden Salih, Mesut, Mehdi, Rıza, Mahfuz, Havzullah ve Feyzi Karaatay ile Uluköy (Berea) köy korucularının da bulunduğunu ifade ediyor. 

 

'Bu saatten sonra AKP ile birlikte olan herkes IŞİD'lidir'

 

Görgü tanığı olan ve yaşamını yitiren Mehdi Erdoğan'ın abisi Hekim Erdoğan olayı şöyle anlattı: "Bana söylediler, çarşıda Kurtalan eski belediye başkanı Necat Yılmaz'ın oğlu Cüneyt Yılmaz vurulmuş. Biz de çarşıya doğru yürüdük geldik. Çarşıya geldiğimizde baktık yaralıyı hastaneye götürüyorlar. Biz de geri döndükten sonra AKP'li belediye başkanı Nevzat Karaatay ve yakınları elinde uzun namlulu silahlarla halka rast gele saldırdılar" dedi.

Kendilerinin ellerinde bir şey olmadığı için taşlarla karşılık verdiklerini söyleyen Erdoğan, "Birini yakalayıp elindeki silahını aldık. Silahta mermi kalmamıştı. Olay biraz yatıştıktan sonra yaralılarımızı toplamaya başladık. Çünkü yaralılar hepsi yerlerde idi. Kardeşim 5 tane kurşunla vurulmuştu. Kardeşimi omuzlarıma alıp bir araba bulup hastaneye getirene kadar şehit düştü." Belediye başkanı ve amcasının oğullarını gördüğünü aktaran Erdoğan, "Bu saatten sonra AKP ile birlikte olan herkes IŞİD'lidir. Biz kendi gözümüzle gördük AKP'li Belediye Başkanı'nın amcası otomatik silahla tarama yaptı" dedi.

 

İdris Adanmış adlı görgü tanığı ise, eylemler sırasında polisin beklediğini ve bu sırada silahlarla gelenlerin kendilerini taradığını ifade ederek, "Bizler eylem yaparken karşıdan gelenler polisler tekmeleyerek bizleri silahla taradılar. Bizler olay yerinden kaçarak çarşıya doğru gelmeye başladık. Çarşı başına ulaştığımızda da baktık buradan da 3 kişi silahla tarıyor. Bu 3 kişiyi Kurtalan'daki herkes tanıyor. İsimlerini şuan da hatırlayamıyorum. Ama benim gördüğüm Belediye başkanı, emniyet müdürünü tekmeleyerek küfürler etti. Kurtalan halkı herkes şahittir. Ben olayın canlı şahidiyim hepsinin elinde kaleşnikoflar vardı" dedi. 

 

Karatay ve Kurtalan saldırganları kaçtı

 

Katliamdan sonra, AKP'li Belediye Başkanı Nevzat Karatay, yakınları ve olaylarda AKP'li belediye başkanıyla hareket eden diğer kişilerin, olay günü sokağa çıkma yasağını fırsat bilerek, aynı gece güvenlik güçlerinin denetiminde evlerini taşıyarak bilinmeyen bir yere götürdükleri öğrenildi.