EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-10-2014 02:06   Güncelleme : 14-10-2014 02:06

Üniversite hızını alamadı: Mezun olan öğrenciye uzaklaştırma cezası verildi

Kürt öğrencilere yönelik ırkçı saldırılarla gündemden düşmeyen Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde, rektörlük polisten aldığı fezlekeler ile 20 Kürt öğrenciye bir yıla kadar varan uzaklaştırma cezası verdi. Üniversiteden mezun olanlara bile uzaklaştırma cezası veren üniversite yönetimi uzaklaştırma gerekçesini, "30 Ekim 2013 yılı tarihinde çıkan olaylar" olarak gösterirken, öğrenciler o tarihte okulda hiçbir eylem etkinliğin olmadığına vurgu yaptı.

Üniversite hızını alamadı: Mezun olan öğrenciye uzaklaştırma cezası verildi

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Kürt öğrencilere de ceza yağmaya başladı. Sık sık Kürt öğrencilere yönelik ırkçı saldırılarla gündeme gelen Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde, rektörlük polisten aldığı fezlekeler ile 20 Kürt öğrenciye bir yıla kadar varan uzaklaştırma cezası verdi. Uzaklaştırma gerekçesi, "30 Ekim 2013 yılı tarihinde çıkan olaylar" olarak gösterilirken, ceza alan öğrenciler belirtilen tarihte herhangi bir olayın yaşanmadığı belirterek, karara itiraz edeceklerini belirtti. Kimi öğrencilere, mezun olmasına rağmen uzaklaştırma cezasının verilmesi dikkat çekerken, bugüne kadar ırkçı saldırılar düzenleyen grupların içinde yer alan hiçbir öğrenciye ise soruşturma açılmadığı belirtildi. 

 

Olay yok, uzaklaştırma var

 

6 ay uzaklaştırma cezası verilen Coğrafya Bölümü öğrencilerden 2'nci sınıf öğrencisi Vedat Yılmaz, uzaklaştırma gerekçesi olarak kendisine gösterilen tarihte okulda herhangi bir olayın yaşanmadığının altını çizerek, eğitim haklarının engellendiğini söyledi. Söz konusu duruma dair suç duyurusunda bulunacağını dile getiren Yılmaz, "Hiç olmadık yerde üniversite yönetimi bana 6 ay uzaklaştırma verdi. Gerekçe olarak gösterdikleri tarih, '30.10.2014 çıkan olaylar'  tarihi halbuki bu tarihte herhangi bir olay yaşanmadı. Herhangi bir olay olmuşsa bile karşılıklı 2 kişi ya da 2 grup arasında olur" dedi. 

 

Irkçılara ceza yok!

 

Irkçı saldırıların sonucunda yaşanan tüm olayların sonunda Kürt öğrencilere soruşturma açıldığını ve Kürt öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezalarının verildiğini belirten Yılmaz, "Verilen ceza her ne hikmetse sadece Kürt öğrencilerine veriliyor. Bugüne kadar üniversite yönetimi ırkçı gruplardan tek bir öğrenciye bile en ufak bir soruşturma açmış değildir. Kürt öğrencilerin eğitim hakkı engelleniyor göz göre göre. Bunun için en kısa sürede yasal süreç başlatacağız" diye konuştu.

 

Polisten alınan asılsız iddianamelerle cezalar verildi

 

Üniversite yönetiminin polisten aldığı asılsız fezlekeler ile kendileri hakkında ceza verildiğini belirten Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Gürsel Tekin ise kendisi hakkında rektörlük tarafından sayısızca asılsız soruşturma açıldığını belirterek, varılmak istenilen amacın Kürt öğrencileri pasifleştirmek ve yıldırmak olduğunu dile getirdi. Tekin, "Polisten alınan asılsız fezlekelerle rektörlük bugüne kadar sayısızca soruşturma açtı hakkımda. Şimdi de bir dönem uzaklaştırma verdiler. Bununla yapılmak istenilen Kürt öğrencileri pasif, apolitik bir konuma tutmak, pasifize etmek ve yıldırmaktır " diye konuştu. 

 

Mezun olduğu halde uzaklaştırma cezası verildi!

 

Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Serhat Selimoğlu ise verilen bir dönem uzaklaştırma kararıyla şaşkına döndüğünü söyledi. Soruşturmanın mezun olmadan önce başlatıldığını ve aylardır mezun oluğunu ve okulla hiçbir ilişkisinin kalmadığını dile getiren Selimoğlu, verilen cezaya anlam veremediğini söyledi. Selimoğlu, "Bu yıl mezun oldum okul ile ilişkim bitti. Okuldan mezun olduğumu bile bile sadece ileride sıkıntı yaşamam için ceza verildi. Böyle bir uygulamayı ilk defa burada gördüm, çok şaşırdım. Hiç bir anlam veremiyorum. Amaç sadece Kürt öğrencilerin okumasını engellemektir. Gerekli yasal süreç ne ise başlatacağız" ifadesinde bulundu.

 

(ns/mö)