Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 17-10-2014 07:20   Güncelleme : 17-10-2014 07:20

3 YPG/YPJ'linin cenazesi memleketlerine gönderildi

Kobanê'de yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 3 YPG/YPJ direnişçisinin cenazeleri memleketlerine gönderilirken 2'sinin de otopsi işlemleri devam ediyor.

3 YPG/YPJ'linin cenazesi memleketlerine gönderildi

Kobanê'de YPG/YPJ güçleri ile IŞİD çeteleri arasında yaşanan yoğun çatışmalarda, 24 yaşındaki Dilan Bingöl (Beritan Zin), 24 yaşındaki Mustafa Ağğün (Mahsun Erzorum), 32 yaşındaki Seyran Er (Zenga Zuhal) , 18 yaşındaki Özlem Turuk (Yerivan Botan) ve 22 yaşındaki Tajo Esin (Zindan Serbest) yaşamını yitirdi. 5 YPG/YPJ direnişçisinin cenazeleri Suruç Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan alınarak otopsi işlemleri için Urfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Otopsi işlemleri tamamlanan Dilan Bingöl'ün cenazesi Bitlis Merkez'e, Mustafa Ağğün'ün Erzurum'un Karayazı İlçesi'ne, Seyran Er'in Mardin Kızıltepe'ye gönderildi. 

 

Dilan Bingöl ile Seyran Er'in cenazelerini kadınlar zılgıtlarla ve "Biji berxwedana YPJ", "Biji Berxwedane Kobanê", "Biji Serok Apo" ve "Şehit namırın" sloganlarıyla Adli Tıp Kurumu'ndan alarak uğurladı. 

Tajo Esin'in ve Özlem Turuk'un otopsi işlemleri ise halen devam ediyor. İşlemlerin ardından Esin'in cenazesi Muş'un Bulanık İlçesi'ne, Turuk'un ise Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne gönderilecek.