KADIN
Giriş Tarihi : 17-10-2014 08:42   Güncelleme : 17-10-2014 08:42

İzmir Barosu: KCK, Ergenekon, Balyoz gibi torba davalar yolda

İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, hükümetin üzerinde çalıştığı "güvenlik reformu" na tepki göstererek, "Bu yasa ile kendisine muhalif gördüğü her kesimi susturmayı hedefliyor. KCK, Ergenekon ve Balyoz gibi torba davalar yeniden başlayabilir" dedi.

İzmir Barosu: KCK, Ergenekon, Balyoz gibi torba davalar yolda

İzmir Barosu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ndeki Güvenlikçi Maddelere ilişkin,  baroda basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir, özgürlüklerin yine bir torba yasası ile iktidarın otoriter rejim kurma hevesine kurban edilmek istenildiğinin altını çizerek,  "Aslen demokrasiyi kendi gidecekleri durağa kadar binilen bir tramvay olarak görenlerin özgürlük ve hukuka bakışlarının da bu yönde olması bizleri şaşırtmamıştır. Kanun teklifine ilişkin iktidarın göstermiş olduğu sahte gerekçeler bu gerçeği gözden kaçırmaya yetmemektedir" dedi.  

'İktidar samimiyetsiz'

 

Demir, AİHM kararları ile insan hakları hukukuna aykırı olduğu bir çok kez tespit edilen soruşturma evrakının avukattan gizlenmesi uygulamasının geri getirilmek istenmesinin siyasal iktidarı adil yargılanma hakkı ve özgürlükler konusunda samimiyetsiz olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. 

 

'Hukuk iktidarın oyuncağı değildir'

 

Demir, şunları aktardı: "Hükümet bu yasa ile kendisine muhalif gördüğü her kesimi susturmayı hedefliyor. KCK, Ergenekon ve Balyoz gibi torba davalar yeniden başlayabilir. Hukuk iktidarın oyuncağı değildir. Yeni bir torba yasa ile yine vatandaşların özgürlüklerine göz diken siyasal iktidara karşı tüm hukukçuları ve halkımızı mücadele etmeye çağırıyoruz."