Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 19-10-2014 08:38   Güncelleme : 19-10-2014 08:38

Aktaş: Kobanê düşerse Türkiye karanlığa sürüklenir

HDP Milletvekili Kemal Aktaş, IŞİD çeteleri karşısında Rojava halkının vermiş olduğu eşsiz direniş örneğininin PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Rojava'da yıllarca vermiş olduğu mücadelenin sonucu olduğunu belirterek, "Kobanê savaşını sadece bir halk değil birçok halk ya kazanacak ya kaybedecek. Eğer kaybedilirse bu Türkiye'nin de karanlığa sürüklendiği anlamına geliyor" dedi.

Aktaş: Kobanê düşerse Türkiye karanlığa sürüklenirHDP Mersin İl Örgütü, HDP Milletvekili Kemal Aktaş ve DTP eski Milletvekili Fatma Kurtalan'ın katılımı ile, Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda  " Kabanê ve İl ile İlçe Kongreleri" adlı halk toplantısı gerçekleştirdi. " Kobanê direnişi direnişimizdir. Tekoşîna Kobanê tekoşîna me ye" ve " HDP'yi büyütüyoruz" pankartlarının asıldığı toplantıya yüzlerce kişi katıldı. Demokrasi ve özgürlük uğruna yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan toplantıda açılış konuşmasını HDP Mersin İl Başkanı Müslüm Tank yaptı. Toplantı gündemlerinde iki şeyin olduğunu belirten Tank, bunlardan bir tanesinin mücadelelerinin ayrılmaz parçası olan Kobanê direnişi olduğunu ve bir diğerinin ise yapacakları il ve ilçe kongreleri olduğunu söyledi

'Öcalan Rojava direnişinde belirleyici olmuştur'

Açılış konuşmasının ardından Kobanê'de yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek için söz alan HDP Milletvekili Kemal Aktaş, Kobanê'de verilen mücadelenin 40 yıllık bir mücadelenin ürünü olduğunu söyledi. Bugün insanlık canavarı IŞİD karşısında Rojava halkının vermiş olduğu eşsiz direniş örneğininin PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Rojava'da yıllarca vermiş olduğu mücadelenin sonucu olduğunun altını çizen Aktaş, " Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Rojava'da belirleyici olmuştur ve bu gün Rojava halkının kendi özgücü ile savaşmasının önünü açmıştır" dedi.  

'Kobanê de verilen savaş bir insanlık savaşıdır'

Başta Kobanê olmak üzere Rojava'da yaşanan savaşın emperyalist güçlerin IŞİD eli ile Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme savaşı olduğunu belirten Aktaş, " Bunun içindir ki, Kobanê de verilen savaş bir insanlık savaşıdır. Kobanê savaşını sadece bir halk değil birçok halk ya kazanacak ya kaybedecek. Eğer kaybedilirse bu Türkiye'nin de karanlığa sürüklendiği anlamına geliyor" dedi. Bunu Rojava'da savaşın başladığı ilk andan beri söylediklerini ama hükümetin bunu anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Aktaş, kendi partilerine pervasızca saldırarak anlam veremedikleri şeyin üstünü kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Son olarak emperyalistlerin kendi çıkarları için insanları katliamlardan geçirdiklerini vurgulayan Aktaş, emperyalistlerin bu çıkarlarına göğüs germeyenlerin tarih karşısında lanet ile anılacağını söyledi.

'Halk hükümete Kabenê'nin düşmeyeceği mesajını verdi'

Kobanêye yönelik IŞİD saldırılarına tepki göstermek için sokağa çıkan halka polisin müdahalesi ve hükümetin HDP'ye yönelik saldırılarını değerlendiren DTP eski Milletvekili Fatma Kurtalan, " Kobanê eylemleri ile Başkan Apo'nun bize yıllardır söylemiş olduğu ' Öz savunmanızı güçlendirin' cümlesinin önemini bir kez daha öğrenmiş olduk" dedi. Hükümetin tehditvari yaklaşımları ve Kobenê ile ilgili Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın "Kabanê düştü düşecek" açıklamasının olayları bu boyuta getirdiğini ifade eden Kurtalan, hükümetin bu sorumsuzca beyanlarını görmezden geldiğini ve HDP'yi suçladığını söyledi. Halkın bedenlerini ortaya koyarak hükümete yeniden Kobanê'nin düşmeyeceği mesajını verdiğini belirten Kurtalan, son olarak kadınların mücadele içindeki önemine değindi.
Kurtalan'ın konuşmasının ardından toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi.

(st-oze/mö)