SİYASET
Giriş Tarihi : 21-10-2014 02:56   Güncelleme : 21-10-2014 02:56

İmralı'da kritik görüşme

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek için yola çıkan HDP İmralı heyeti, Öcalan'a 1 Ekim tarihinden beri KCK, hükümet ve devlet yetkilileri yaptıkları görüşmelerin içeriğine ilişkin bilgi verecek. Öcalan'ın vereceği mesajlarda yaşanan gelişmeler açısından önem arz etmeye başladı.

İmralı'da kritik görüşme

HDP İmralı heyeti, saat 11.00'de İmralı'ya hareket ediyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan, 1 Ekim tarihinde kendisiyle görüşen HDP heyeti aracılığıyla çözüm sürecine ilişkin somut adım atılması için hükümete 15 Ekim'e kadar süre tanımış, hükümet bu tarihin dolmasına saatler kala, 6 maddeden oluşan yol haritasının bir sayfalık tasarısını HDP heyetiyle paylaşmıştı. Öcalan, Kobanê sonrasında yaşanan ve gittikçe önü alınamaz hale gelen halk serhildanlarına ilişkin de devreye girerek, 8 Ekim tarihinde HDP üzerinden verdiği mesajında, taraflara acil diyalog çağrısında bulunmuş ve provokasyon uyarısı yapmıştı. Bu arada hükümet yetkilileriyle özellikle Kobanê'deki durum ve daha sonra ortaya çıkan halk serhildanlarını görüşen HDP heyeti, hafta sonunda da Kandil'e giderek KCK yetkilileriyle bir araya gelmişti. KCK yetkililerine hükümetin kendileriyle paylaştığı taslağı ileten HDP heyeti aracılığı ile KCK yetkilileri de, somut bir adım dışında hiç bir sözün kendilerini ikna etmeyeceğini açıklamışlardı. 

 

Bu açıdan Öcalan ile yapılan ve oldukça krtik hale gelen İmralı görüşmesine ilişkin bilgi veren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Öcalan ile yapacakları görüşmede, mevcut gelişmeler, Kobanê'de yaşanan durum ve sonrasında yaşanan gelişmeler, Kürtler arasındaki ulusal birlik arayışları, AKP'nin çözüm süreci ve Kobanê ile ilgili tutumu ve politikalarının ele alınacağını söyledi. Baluken, 1 Ekim'den beri hükümet ve KCK yetkilileriyle yaptıkları görüşmelere ilişkin edindikleri izlenimleri ve ellerindeki bilgileri Öcalan ile paylaşacaklarını belirterek, "Son derece önemli ve kritik bir görüşme gerçekleştireceğiz" dedi. HDP ve Öcalan'ın talep ettiği sekreterya içinde bazı isimlerin belirlendiği ve hükümetin bu oluşuma sıcak yaklaştığını belirten Baluken, "Olur diyorlar ama kesin adım atılmadan bu konuda bir değerlendirme yapamayız" diye konuştu. HDP İmralı heyetinin de 3 kişiden 5 kişiye çıkarıldığı yönündeki bilgileri de değerlendiren Baluken, "Sekreterya gibi bunu da kabul ettiklerini söylüyorlar ama henüz pratiğe geçmedi. Somut adım atılmadan bir şey diyemem" şeklinde konuştu. Baluken, bugün İmralı'ya gidecek olan HDP heyetinin 3 kişilik mevcut heyet olduğunun da altını çizerek, "Ama belki bir sonraki görüşmeye sayısı artırılmış heyet gidebilir" şeklinde konuştu.