KADIN
Giriş Tarihi : 21-10-2014 10:52   Güncelleme : 21-10-2014 10:52

Siirt İtfaiyesi'ni hedef alan açıklamalara tepki

Siirt Valiliği ve kentin AKP'li milletvekillerinin Kobanê protestolarında yakılan işyerlerine itfaiye ekiplerinin bilinçli olarak müdahale etmediği yönündeki suçlamalarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, asker ve polisin giremediği bölgelere müdahale konusunda kimi eksiklikler olsa da birçok yerde bizzat kolluk görevlilerinin engeliyle karşılaşıldığını söyledi.

Siirt İtfaiyesi'ni hedef alan açıklamalara tepki

Siirt Belediyesi, 6-9 Ekim tarihleri arasından Siirt'te yaşanan Kobanê olayları ardından, Siirt Valiliği resmi internet sitesinden ve AKP'li kent milletvekillerinin yaptığı açıklamalarda, Siirt Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün olaylarda çıkan yangılara geç müdahale yönündeki iddialar üzerine basın toplantısı düzenledi. Belediye Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Siirt Belediye eş başkanları Tuncer Bakırhan, Belkiza Beştaş Epözdemir, belediye eş başkan yardımcıları, birim amirleri, itfaiye personeli katıldı.Toplantıda konuşan Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt yaşanan Kobanê eylemleri ardından her ne hikmetse yaşanan olayların çıkış sebepleri üzerinde kimsenin durmadığını, kentte yaşanan yangın, mal, can kaybının neredeyse tek sebebi ve sorumlusu olarak İtfaiye Müdürlüğü'nün gösterildiğini ifade etti.

 

Olayların başladığı andan itibaren arkadaşlarıyla birlikte olayları çok yakından takip edip, belediye olarak var olan araç, gereç ve personelle imkânlar dâhilinde en üst düzeyde bir çaba ile kentte meydana gelen yangınları söndürülmeye çalıştıklarını söyleyen Bakırhan, askerin ve polisin giremediği sokaklarda hiçbir güvenliği olmayan 3 itfaiye erinin yangın söndürmesi ve müdahale etmesinde kimi yerlerde kısmi eksiklik yaşanmış olabileceğini ifade etti.

 

Bakırhan, birçok yerde de kolluk görevlilerinin itfaiye ekiplerinin müdahale etmesine engel olduğunu da belirtti.

 

Diğer kurumlar neredeydi?

 

Olaylar sırasında itfaiye ekiplerinin yanan 40 işyerine müdahale edip, yangınları söndürdüğünü paylaşan Bakırhan, devamında yöneltilen suçlamalara ilişkin şunları söyledi: "Ancak belediye bünyesinde bulunan 3 adet itfaiye aracı dışında, Orman Müdürlüğü, hava alanının, jandarmanın ve üniversitenin araçlarının olmasına rağmen hiç kimse bu araçların olaylar sırasında çıkan yangınlar neden müdahalede bulunmadığını sorgulamıyor. Bizim İtfaiye Müdürlüğü'nün bir ihmali varsa neden bu kurumların yangın söndürme araçları yangılara müdahale etmemiştir. Kent yanarken bunlar neyi izlemiştir? Binlerce göstericinin eylem yaptığı ve kenttin ateş topuna döndüğü bir süreçte bu kenttin tüm yükü 3 araç ve 30 personeli bulunan itfaiye ekiplerine kalmış. Bu anlamda valilik adına yapılan açıklamaya katılmıyoruz." 

 

İtfaiye Amiri: Can güvenliğimiz olmadan gece gündüz çalıştık

 

Yaşanan olaylarda tüm personel ile birlikte gece gündüz demeden can güvenlikleri olmayan bölgelere dahi girerek müdahalede bulunduklarını dile getiren İtfaiye Müdürlüğü amirlerinden Mizbah Yılmaz da "İtfaiyenin ve personelinin yaşanan olaylarda bir eksiklikleri olmamıştır.  Başta okullar, sağlık merkezleri ve işyerleri olmak üzere ulaşabildiğimiz her yere müdahale ettik" diyerek valilik tarafından yapılan açıklamayı kabul etmeyip, tenkit ettikleirni söyledi.

 

DİHA