KADIN
Giriş Tarihi : 22-10-2014 01:58   Güncelleme : 22-10-2014 01:58

22 EKİM 2014 HABER MERKEZİ GÜNDEMİ HABERLER

Farklı alanlardan akademisyen ve aydınlar, çözüm süreci, yeni şiddet yasası ve Kobanê olaylarına ilişkin DİHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Sivas katliamında katledilen şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok, Türkiye'de acının ve hak ihlalleri çeşitliliğinin dorukta olduğu bir dönemin yaşandığına dikkat çekerek, Kobanê'de yaşanılanları süreçten ayrı düşünmenin mümkün olmadığını söyledi. Akademisyen Maya Arakon ise Kobanê olaylarında barışın içselleştirilmediğinin ve 90'ların egemen olan dilinin halen yerini koruduğunun göründüğünü vurguladı.

22 EKİM 2014 HABER MERKEZİ GÜNDEMİ HABERLER

 IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırıları sonucu çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Abdullah Siner'in, Kürdistan'ın karanlığını aydınlatmak için YPG'ye katıldığını belirten Baba Özer Siner, "Oğlum PKK ve Başkan Apo'nun terbiyesi ile 1992 Vedat Aydın Serhıldanı ruhuyla büyüdü" dedi. Anne Yasemin Siner ise oğul Siner'in kendisine sürekli "Anne ben halkımın mücadelesi olacağım" dediğini söyledi. 

 

*Emniyet Genel Müdürlüğü'nün "Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Araştırma ve İnceleme Raporu"na tepki gösteren Diyarbakırlı yurttaşlar, raporun kentin gerçekliği ile hiçbir alakasının olmadığının altını çizerek, fuhuş ve uyuşturucunun devletin eliyle kentte yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığını ve buna karşı mücadele eden Kürt halkı ile Kürt kurumlarının ise bu süreçte özellikle hedef alınarak karalanmaya çalışıldığını belirtti. 

 

* Erciş'teki Kobanê protestolarında kendisini gözaltına alan rütbeli bir askerin dipçikle testislerine vurması sonucu yaralanan ve ameliyat edilmesine izin verilmeden tutuklanan Adem Yıldız'ın durumu kötüye gidiyor. 

 

*PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle "Barış İçin Öcalan'a Özgürlük Platformu" tarafından başlatılan imza kampanyasına destek çağrısında bulunan Kürt kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, imza kampanyasının barış sürecini sahiplenme anlayışı taşıdığına vurgu yaptı. 

 

* Dicle Üniversitesi, 21 Ekim Gazeteciler Bayramı dolayısıyla Diyarbakır'da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileri ile Dicle Üniversitesi Uygulama Oteli'nde kahvaltı toplantı gerçekleştirecek. (10.00)

 

*Van'da 3 yıl önce meydana gelen depremi yaşayan her yurttaş, can ve mal kaybının yanı sıra sosyolojik ve psikolojik sarsılmalar da yaşadı ve binlerce insanın yaşamı bir anda değişime uğradı. Sosyal düzenin bozulmasından kaynaklı toplumsal sorunların ortaya çıktığı kentte, zaman içinde yıkılan binaların yerine yenileri inşa edilirken, depremi yaşayan yurttaşların geleceğe taşıdığı psikolojik sorunlar ve ruhsal travmalar yerli yerinde durdu.

 

*İki büyük depremin alt üst ettiği Van'da, afetin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen birçok aile halen konteyner kentlerde veya yıkılmış evlerinin kenarına kurdukları çadırlarda kalıyor. Konut talepleri Valilik tarafından karşılanmayan depremzedeler, içinde ölebilecekleri bir ev istiyor. 

 

*Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtımı yapılan ve ücretsiz binme hakkını veren kartları alan 65 yaş ve üstü yurttaşlar, özel halk otobüslerinde kartlarını göstermelerine rağmen şoförlerin hakaretlerine maruz kalarak otobüslerden indiriliyor. 65 yaşındaki Gıyas Özkan isimli yurttaş, şikayetlerine rağmen belediye hiç bir denetim yapmamasına veryansın etti.

 

* DBP ve HDP Batman İl Örgütleri öncülüğünde, son dönemlerde artan gözaltı ve tutuklamalar Batman Adliyesi önünde gerçekleştirilecek kitlesel basın açıklaması ile protesto edilecek. (11.00) GÖRÜNTÜLÜ 

 

* Lice Adalet Arıyor Platformu, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993 tarihinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında olduğu 16 yurttaşın askerler tarafından katledilmesinin yıldönümünde ilçede anma etkinliği düzenleyecek. (12.00) 

 

* İstanbul'da TUAD, Kobanê direnişiyle dayanışmak amacıyla PKK ve PAJK'lı tutsakların başlattıkları süreli-dönüşümsüz açlık grevi eylemine ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenleyecek. (12.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

* Van TUYAD-DER, cezaevindeki açlık grevine ve Kobanê'deki direnişe dikkat çekmek amacıyla Feqiye Teyran Parkı'nda açıklama düzenleyecek. (12.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

* DBP İzmir İl Örgütü, IŞİD saldırılarının protesto eylemleri sırasında Ekrem Kaçeroğlu'nun polis ve ülkücüler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin Çamkule Mahallesi'nde basın açıklaması gerçekleştirecek. (13.00) GÖRÜNTÜLÜ

 

*Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi, son dönemlerde artan polis baskılarına dikkat çekmek amacıyla Dersim Barosu'nda basın toplantısı düzenleyecek. (13.30) GÖRÜNTÜLÜ 

 

* İzmir'de geçtiğimiz yıl komşusu tarafından bıçaklanarak katledilen Zerrin Canol'un ölümüne ilişkin açılan davanın 6'ıncı duruşması Karşıyaka Adliyesi'nde görülecek (14.50)

 

KADIN 

 

* Gökkuşağı Kadın Derneği'nin de içinde bulunduğu çok sayıda kadın örgütünün çağrısıyla "Taksim'den Kobanê'ye yaşam koridoru için el ele" sloganıyla Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na yürüyüş düzenlenecek. (19.30) GÖRÜNTÜLÜ

 

KÜLTÜR-SANAT 

 

* Murat Yaykın'ın "Kağıttan Kayıklar-Serhildan"  filminin galası İstanbul SETEM Akademi'de yapılacak (19.45)