Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 23-10-2014 03:38   Güncelleme : 23-10-2014 03:38

Bir baba ve 4 oğul: Göçü değil direnmeyi seçti

IŞİD çetelerinin ÖSO'nun elinde bulunan Til Ebyad'ı almasının ardından yaşadıkları Yabsê köyünden Kobanê'ye göç eden Ahmed Hasan ve ailesi Kobanê'ye saldıran çetelere karşı bu kez göç etmek yerine direnmeyi seçti.

Bir baba ve 4 oğul: Göçü değil direnmeyi seçti

Gri Spi'ye (Til Ebyad) bağlı Yabsê Köyü'nde yaşarken IŞİD çetelerinin Özgür Suriye Ordusu'nun elinde bulunan Til Ebyad'ı almasıyla birlikte 14 ay önce Kobanê'ye göç eden 56 yaşındaki Ahmet Hasan ve ailesi, çetelerin zulmüne karşı bu kez göçü değil direnmeyi seçti. Eşi ve kızını çetelerin Kobanê Kantonu'na yönelik yoğun saldırılarından dolayı Suruç'a getirip bırakan Ahmet Hasan, 4 oğlu ile birlikte YPG saflarında savaşa katıldı. Hasan, "Kobanê için, toprağımız için namusumuz ve şerefimiz için kanımızın son damlasına savaşacağız. Gerekirse eşim ve kızım da gider savaşır" dedi. Hasan, oğulları Velid (29), Hamed (25), Aziz (20) ve Veysi (19) ile birlikte Kobanê'de YPG saflarında mücadele ediyor. 

 

'Artık seyirci kalamayız'

 

14 ay önce Yabsê'den göç ettiklerini belirten Ahmet Hasan, "DAİŞ çeteleri Kobanê'ye de saldırınca artık seyirci kalamayız diyerek direnişe katıldık" dedi. Hasan,  "DAİŞ çeteleri gelip bizi köyümüzden çıkardı. Kürt olduğumuz için köyümüzden çıkarttılar bizi ve köyde neyimiz var neyimiz yok hepsine el koydular. 14 ay önce Kobanê'ye geldik. DAİŞ çeteleri bu kez Kobanê'ye de saldırınca yeter daha ne kadar izleyeceğiz diyerek direnişe katıldık. 4 oğlumla birlikte namusumuz için halkımız için ve Kobanê için direnişe katılma kararı aldık. Büyük oğlum yaralandı. Onu yalnız gönderecektim buraya bende hasta olduğum için YPG bana da gidip tedavi olmamı söyledi" ifadelerini kullandı. 

 

'Kanımızın son damlasına kadar…'

 

Kobanê direnişine herkesin destek vermesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Hasan, "Kanımızın son damlasına kadar Kobanê için savaşacağız" sözleriyle direniş ruhunu anlattı. "Kobanê gidecekse bizim de yaşamamızın anlamı yok" diyen Hasan sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz her zaman direnmeye hazırız. Toprağımız gidecekse bizim de yaşamamızın bir anlamı yok. Büyük oğlum Velid yaralandı. Şimdi onun iyileşmesini bekliyorum. İyileşir iyileşmez Kobanê'ye geri dönüp direnişe ve savaşa devam edeceğiz."

 

'İrademizle ve imanımızla kazanacağız'

 

Kobanê için ölmeye hazır olduklarını vurgulayan Ahmet Hasan, Kürtlerin iradesi ve imanıyla Kobanê'nin kazanacağını söyledi. Hasan, "Kürtlerin namusu ve şerefi için ben de evlatlarım da bu uğurda savaşmaya da ölmeye de hazırız. Sadece onlar değil orada bulunan Kobanê için savaşan tüm gençler benim evladımdır. Kobanê düşmeyecek. İmanım ve irademiz üstün gelecek Kobanê yeniden kurtulacak. Oğullarım şehit düşerse geri de kalanlar da savaşa gider. Gerekirse çocuklarımın annesi bile savaşa gider." diye konuştu. 

Kuzey Kürdistan'a göç eden Kobanêli gençlerin geri dönüp topraklarını savunması gerektiğini söyleyen Ahmet Hasan, "Sadece Kobanêli gençler değil 4 parça Kürdistan'daki gençlere sesleniyorum. Gelin destek verin Kobanê'yi bu pisliklerden arındıralım. Eşini, ailesini çocuğunu Suruç'a getiren her Kürt genci Kobanê'ye geri dönüp, ülkesi için, namusu ve şerefi için mücadele etmelidir. Türkiye'de Kobanê'ye dönmek isteyen gençlere izin vermelidir" ifadelerini kullandı. 

 

'DAİŞ dünyanın başına bela'

 

IŞİD çetelerinin Kobanê Kantonu'na saldırılarına sessiz kalan ülkelere seslenen Ahmet Hasan, DAİŞ çetelerinin sadece Kürtlerin değil dünyanın başına bela olduğunu söyledi. Bu algıyla Kobanê'ye yapılan yardımların çok geç yapıldığını kaydeden Hasan daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa devletleri de Türk devletleri de YPG'yi tanımalıdır. Çünkü IŞİD sadece Kürtlerin başına bela olmaz. Eğer Kobanê düşerse bu tehlike hem Türkiye'yi hem de Avrupa'yı da sarar. İnsan haklarını savunan herkes YPG'ye destek verilmeli. Bu yaşananlara neden seyirci kalıyorlar. Çağrımız tüm demokratik tüm ülkeleredir. Kürtlere destek vermeleri gerekiyor. DAİŞ sadece Kürtlerin değil dünyanın düşmanıdır. Binlerce gencimiz şehit düştü yaralandı. Ve birçok ülke buna rağmen sessiz. Bu sessizlik neden?  Tamam, yardımlar geldi ancak neden daha önce yardım etmediler. Türkiye birçok Kobanêli vatandaşın aracını sınırdan geçirmedi. DAİŞ çetelerinin o araçları alıp kullanmasına göz yumdu." 

 

(avt)