KADIN
Giriş Tarihi : 23-10-2014 05:29   Güncelleme : 23-10-2014 05:29

'Emniyetin raporu Diyarbakır halkına hakaret ve nefreti hedefliyor'

Diyarbakır Madde Bağımlılığı ile Mücadele Platformu, Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Araştırma ve İnceleme Raporu'na ilişkin olarak yaptığı basın toplantısında, raporun gerçekleri yansıtmadığı gibi Diyarbakır halkına hakaret içeren nitelikte olduğunu belirtilerek yasal olarak bu ifadelerin takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

'Emniyetin raporu Diyarbakır halkına hakaret ve nefreti hedefliyor'

Diyarbakır Madde Bağımlılığı ile Mücadele Platformu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Daire Başkanlığı'nın Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Araştırma ve İnceleme Raporu'na ilişkin Sümerpak Ortak Yaşam Alanı 2 No'lu Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya platform bileşenleri katılırken, Kürtçe açıklamayı Fırat Düzgün, Türkçe açıklamayı ise, Sultan Şafak yaptı. Şafak, geçtiğimiz hafta yayınlanan rapora ilişkin yayınlanan rapora ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Daire Başkanlığı'na ulaşmaya çalıştıklarını ancak raporun kendilerine ait olup-olmadığına dair bilgiye ulaşamadıklarını ifade etti. Raporda Diyarbakır Valiliği'nin kaynak gösterilerek kadınlar, çocuklar, gençler başta olmak üzere yüzde 50-60 oranları zikredilerek toplumun bütününe yönelik nefret içerek kavramlarının kullanıldığını belirten Şafak, Diyarbakır Valiliği'nin ve adı geçen kurumların konuya ilişkin açıklama yapmasını beklediklerini, aksi takdirde Diyarbakır halkına karşı gerçekleştirilen çirkin yargının ortağı olacaklarını söyledi. Şafak, "Bir başka dikkat çekici nokta ise toplumsal muhalefetin yükseldiği her dönemde tepkileri itibarsızlaştırma politikalarının bir parçası olarak bu gibi toplum mühendisliği haberlerinin yaygınlaştırılmasıdır. Bu ifadeler, yazının dilinden de anlaşıldığı gibi açıkça Diyarbakır halkına yönelik bir hakaret ve aşağılamayı hedeflemektedir" diye konuştu. 

 

'Rapor madde kullanımını normalleştiriyor'

 

Hiçbir bilimsel dayanağı olamayan raporun 4 aydır madde bağımlılığına karşı mücadele eden platformun çalışmalarının da boşa çıkarmayı amaçladığını dile getiren Şafak, tekzip edilmeyen raporun, madde kullanımı yaygınlığı konusunda yanlış bilgiler vererek madde kullanımını normalleştirdiğini belirtti. 

 

Raporda geçen ifadeleri kınadıklarını vurgulayan Şafak, yasal olarak raporda geçen ifadelerin takipçisi olacaklarını ifade etti. 

 

(ie/dm/mö)