KADIN
Giriş Tarihi : 23-10-2014 07:58   Güncelleme : 23-10-2014 07:58

HPG'li Kortik mezarı başında anıldı

Dersim'de 2003 yılında çıkan çatışmada yaralanan ve askerlerin eline düşmemek için üzerindeki bombayı patlatarak yaşamına son veren HPG'li Bawer Kortik mezarı başında anıldı. İzmir'de YPJ'li Seyran Er için kurulan taziyeye ziyaretler sürerken, Adana'da ise, Rojava'da gerçekleştirilen intihar saldırısında yaşamını yitiren MKM sanatçısı Yusuf Cığ anıldı.

HPG'li Kortik mezarı başında anıldı

Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER) üyeleri, 23 Ekim 2003 tarihinde kent merkezinde çıkan çatışmada yaralanan ve askerlerin eline düşmemek için üzerindeki bombayı patlatarak yaşamına son veren HPG'li Bawer Kortik'i (Cudi Bahoz) Pertek Hacıbaş Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında andı. Anmaya Kortik ailesi, Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, DBP İl Eş Başkanı Ergin Doğru ve parti yöneticileri ile yurttaşlar katıldı. 

 

Kortik'in mezarı başında bulunulan saygı duruşunun ardından konuşan İl Başkanı Ergin Doğru, Dersim'de ve Kürdistan'da şahadetlerle yaratılan özgürlük kavramının her geçen gün toplumla buluştuğunu belirterek, Dersim'de mücadeleye anlam katan kişilerden birinin de Bawer Kortik olduğunu ifade etti. Bawer Kortik'in küçük yaşta özgürlük ahlakını aldığını söyleyen Doğru, "Bawer özgürlük mücadelesinde feda kültürünün, feda anlayışının temel simgelerinden biri olmuştur" dedi. Bawer'in kendi bedenini halkının özgürlüğü için feda etmesinin büyük bir anlam taşıdığını dile getiren Doğru, genç olmasına rağmen Kürt özgürlük mücadelesi uğruna inançları doğrultusunda taviz vermediğini kaydetti. 

 

Doğru, "17 yaşında bize öğrettiği mücadele şahsında bir kez daha söz veriyoruz ki, kararlılıkla ve fedai bir ruhla yürüttükleri mücadeleyi özgürlükle ve zaferle taçlandıracağız" şeklinde konuştu. 

 

Konuşmanın ardından niyaz ve lokmalar dağıtıldı. 

 

Zerga Zuhal taziyesine ziyaret

 

Kobanê'de IŞİD saldırılarına karşı devam eden direnişte yaşamını yitiren YPJ'li Seyran Er (Zerga Zuhal) için Manisa'nın Turgutlu ilçesinde ailesi tarafından taziye çadırına ziyaretler devam etti. YPJ'li Er ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının asıldığı taziye çadırı DBP Manisa il ve ilçe başkanları tarafından ziyaret edildi. Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan YPJ'li Er'in annesi Pero Er, Kobanê direnişinde yaşamını yitiren çocuğunun tüm Kürt halkının değeri olduğunu belirterek, "Kızımın arkadaşları ve Öcalan'ın başı sağ olsun" dedi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından okunan dualarla ziyaret sona erdi.

 

Yusuf Çiğ Adana'da anıldı

 

Rojava Devrimi'nin ikinci yılında açılacak olan Kültür Merkezi'nin kuruluşu ve kültürel çalışmalarda bulunmak amacıyla Rojava'ya giden ve intihar saldırısı sonucu yaşamını yitiren 23 yaşındaki MKM sanatçısı Yusuf Cığ (Welat)  Adana'nın Şakirpaşa Semti'ne bağlı Ova Mahallesi'nde yapılan sine-vizyon gösterimi ile anıldı. MKM çalışanları tarafından gerçekleştirilen etkinlik saygı duruşu ile başladı. Çığ'ın yaşamının anlatıldığı sine-vizyon gösterimi sırasında sık sık "Şehit namirin" sloganı atıldı.Ardından konuşan Çığ'ın annesi Fatma Çığ, "Yusuf benim şehidim değil, Yusuf halkının şehididir" diyerek, çocuğunun mücadelesini sürdüreceğini ifade etti. 

 

Anma etkinliği sloganlar eşliğinde sona erdi.  

 

(ekip/pu/mö)