KADIN
Giriş Tarihi : 23-10-2014 08:00   Güncelleme : 23-10-2014 08:00

Hekimlere dönük şiddete protesto edildi

Siirt Devlet Hastanesi'nde görev yapan Op. Dr. Emrah Egemen ve Uzm. Dr. İrem Hamamcıoğlu'na yönelik bir hasta yakınları tarafından yapılan fiziksel saldırı ve sözlü hakaretler, sağlık emekçileri tarafından protesto edildi.

Hekimlere dönük şiddete protesto edildi

Sağlık çalışanlarına yönelik önlenemeyen şiddete bir yenisi olarak eklenen Siirt Devlet Hastanesi'nde görev yapan Op. Dr. Emrah Egemen ve Uzm. Dr. İrem Hamamcıoğlu'na yönelik hasta yakınları tarafından yapılan  fiziksel saldırı ve sözlü hakaret, SES ve Siirt Tabip Odası üyeleri tarafından hastane bahçesinde yapılan açıklama ile kınandı.

 

Yaşanan olaya "Sağlıkta şiddet sona ersin" pankartı açarak tepki gösterenm sağlık çalışanlarına KESK bağlı bazı sendika şube başkanları ve kimi STÖ temsilcileri de destek verdi. 

 

Sağlık emekçileri adına açıklama yapan SES Şube sözcüsü M. Emin Güneş, durdurulamayan şiddetin her geçen gün çeşitli şekillerde bu sağlık emekçilerinin karşısına çıktığını ifade etti.

 

Sağlık çalışanlarının birçok teknik ve fiziksel yetersizliklere rağmen yılmadan hizmet üretmeye çalıştığını dile getiran Güneş, tüm sorumluluğu sağlık hizmeti sunmak olan hekimlere ve sağlık emekçilerine yönelik şiddetin ve bu şiddet eğiliminin nereden kaynaklandığı ve nasıl meşrulaştırılıp, sıradanlaştırıldığının apaçık ortada olduğunu belirtip, bunun sorumluları olarak mevcut sağlık politikaları ve onun uygulayıcılarını gösterdi.

 

Sağlık emekçileri olarak şiddetin, toplumsal sorunlarda olduğu gibi sağlık sorunlarının çözümünde de yerinin olmadığını belirten Güneş, "Biliyoruz ki asıl sorumlu olanın bireysel davranışları sergileyenler değil, buna göz yuman insani ve vicdani bilinç yaratma hedefi gütmeyen yönetenlerdir. Şiddet uygulayanlar gerekli cezalara çarptırılmadıkça yapılan suçun yanına kar kalacağı algısı güçlenerek bu tür olayların daha da artacağı kaygısını taşıyoruz. Hekimlik mesleği karşılıklı saygı ve güven üzerine kurulu olup bu ilişki yılların brikimi sonucu ortaya çıkmıştır. Hasta ve hekim, hasta ve sağlık çalışanı arasındaki güven ve saygı ilişkisi birileri tarafından zedelenmeye çalışılıyorsa bilinsin ki bu birbirine güvenmeyen toplumsal dejenerasyona yol açacaktır. Bu ülkeyi yönetenleri tekrardan duyarlılığa davet ediyoruz" şeklinde konuştu. 

 

Yapılan açıklama Siirt Tabip Odası Başkanı Opr. Dr. Ekrem Bilek'in konuşması sonrası sona erdi.

 

diha