TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 24-10-2014 09:35   Güncelleme : 24-10-2014 09:35

Hayati tehlikesi olan hasta tutsak Arslan'ın tahliyesine bürokrasi engeli

Hastalığı sebebiyle Metris R Tipi Cezaevi'ne sevk edilen ve Adli Tıp Kurumu'nun cezaevinde kalamayacağı yönündeki raporunun ardından tahliyesine karar verilen akciğer kanseri ve böbrek lezyonu hastası Abdülmecit Arslan'ın tahliyesi, ATK raporundaki eksik ibare nedeniyle bu kez de bürokrasi engeline takıldı.

Hayati tehlikesi olan hasta tutsak Arslan'ın tahliyesine bürokrasi engeli

Hastalığı sebebiyle Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nden Metris R Tipi Cezaevi'ne sevk edilen ve Adli Tıp Kurumu'nun (ATK) cezaevinde kalamayacağı yönündeki raporunun ardından tahliyesine karar verilen akciğer kanseri ve böbrek lezyonu hastası Abdülmecit Arslan'ın tahliyesi, ATK raporundaki eksik ibare nedeniyle bu kez de bürokrasi engeline takıldı. Sağlık durumu kritik olan Arslan'ın tahliye edilmesi için ATK tarafından hazırlanarak savcılığa gönderilen raporda, "cezaevinde tek başına hayatını devam ettiremez" ifadesinin yazılmamasını gerekçe gösteren Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, eksik ibarenin düzeltilmesi için raporu Adli Tıp Kurumu'na geri gönderdi. Kardeşinin tahliye haberini alarak Siirt'ten İstanbul'a gelen Arslan'ın ağabeyi Ramazan Arslan ise yaşanan duruma isyan etti. 

 

'Kardeşinin ölüp başıma bela olmasını istemiyorum'

 

Arslan, İstanbul'a kardeşini almak için geldiğini ancak cezaevine gittiğinde durumdan haberdar edildiğini söyledi. Haberi aldıktan sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığıyla görüştüğünü belirten Arslan, savcının, "Bilgim dâhilinde değil" diyerek kendisini başka bir savcıya gönderdiğini söyledi. Cezaevi müdürüyle d görüştüğünü aktaran Arslan, konuyla ilgili bilgi vermeyen müdürün kendisine, "Açıklamasını size yapamam. Bir ay oldu Bingöl'den geleli.  Ben de kardeşinin ölüp başıma bela olmasını istemiyorum" dediğini aktardı. 

 

'Tahliye edilmezse ölüm orucuna başlayacağım'

 

"Ben kardeşimi istiyorum, ölüsünü değil" diyen Arslan, dün görüştüğü kardeşinin durumunun ağır olduğunu belirterek, "Kardeşim moralinin yerinde olduğunu, sonuna kadar direneceğini söyledi. Ben ona moral vereceğime o bana verdi" diye konuştu. Kardeşi Pazartesi gününe kadar tahliye edilmezse Adli Tıp Kurumu önünde ölüm orucun  başlayacağını söyleyen Arslan, "O 14 yaşından bugüne kadar benim başımı dik tuttu. Orada acı çekerken ben burada huzurlu olamam. Kardeşimi bekliyorum,  kardeşimi almadan İstanbul'dan gitmem. Ya tahliyesi çıkacak ya da ben de orada öleceğim. Yaşamı saatlere bağlı günlere de değil" diyerek duyarlılık çağrısı yaptı.

 

 

 

diha