TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 27-10-2014 04:28   Güncelleme : 27-10-2014 04:28

HPG'lilerin ailelerine bekletme işkencesi

Kağızman'da infaz edilen ve otopsi için Erzurum Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan HPG'li Umut Nakuş'un (Baran Ararat) ve HPG'li Hamit Cihangiri'nin (Şervan Şaho) cenazesini almak için gelen aileleri, "Savcıyı bekliyoruz" gerekçesiyle saatlerce soğuk havada hastane önünde bekletildi.

HPG'lilerin ailelerine bekletme işkencesi

Kars'ın Kağızman ilçesi yakınlarındaki bölgede 23 Ekim günü askerler tarafından kurulan pusu sonucu katledilen 3 HPG'liden Umut Nakuş (Baran Ararat) ve HPG'li Hamit Cihangiri'nin (Şervan Şaho) cenazelerini almaya gelen aileler, "Savcıyı bekliyoruz" gerekçesiyle saatlerce Erzurum Adli Tıp Kurumu'nun önünde bekletildi. 

 

Dün öğleden sonra Erzurum'a gelen aileler, Erzurum Adli Tıp Kurumu'na giderek, cenazeleri alma işlemlerini yaptı. Cenazelerin akşam saatlerinde verileceği bilgisinin verildiği aileler, gece saatlerine kadar "Savcıyı bekliyoruz" gerekçesiyle hastane önünde bekletildikten sonra cenazelerin yarın verileceği belirtilerek gönderildi. İHD, HDP, DBP il yöneticileri, MEYADER Doğubayazıt temsilcileri ile Doğubayazıt Belediyesi Eş Başkanı Delal Tekdemir'in de eşlik ettiği aileler, gece saatlerine kadar soğuk havaya rağmen hastane önünde bekledikten sonra saat 02.00 civarında hastane önünden ayrıldı. 

 

'Bir Baran ölür bin Baran doğar'

 

Saatlerce bekletilen aileler arasında yer alan HPG'li Nakuş'un annesi Mahsume Nakuş, Kürt halkının katledilerek bitirilmeyeceğini dile getirerek, "Her defasında çocuklarımız devlet tarafından öldürülüyor ve ailelerine işkence çektiriliyor. 5 saat boyunca bize işkence çektirdiler ayakta bu soğukta. Verin cenazemi bende evime gideyim. Bir Baran ölür, bin Baran doğar Kürt halkını katlederek bitiremezsiniz" diye konuştu. 

 

'Bu tutum ırkçı bir tutum'

 

Söz konusu duruma tepki gösteren Doğubayazıt Belediyesi Eş Başkanı Delal Tekdemir, saatlerdir soğuk havada ayakta beklediklerini belirterek, şunları aktardı: "Baran'ın cenazesini almak için Doğubayazıt'tan buraya geldik uzun saatlerdir Adli Tıp'ın önünde bekliyoruz. Bize hiçbir gerekçe göstermeden cenazeler verilmedi. Tamamen keyfi bir uygulamadır. Bu ırkçı tutumu kınıyoruz. Gördüğünüz gibi anne acılı ve rahatsız baba acılı saatlerdir bizi oyalayarak bir saat sonra vereceğiz 'savcıyı bekliyoruz' denilerek bize cenaze teslim edilmedi." 

 

HPG'li Nakuş ve Cihangiri'nin cenazesinin önümüzdeki saatlerde alınması bekleniyor. 

 

(sk/ns/pu)