TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 28-10-2014 08:58   Güncelleme : 28-10-2014 08:58

Kars'ta katledilen HPG'li Cihangiri için görkemli uğurlama

Kağızman'da 23 Ekim günü askerler tarafından kurulan pusu sonucu katledilen 3 HPG'liden Doğu Kürdistan Urmiye doğumlu Hamit Cihangiri'nin cenazesi, özel harekat timlerinin engellemelerine rağmen Yüksekova'da binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Kars'ta katledilen HPG'li Cihangiri için görkemli uğurlama

Kars'ın Kağızman ilçesinde, 23 Ekim'de kurulan pusu sonucu katledilen ve Erzurum'da yapılan otopsi işlemlerin ardından toprağa verilmek üzere Hakkari'nin Yüksekova ilçesine getirilen Urmiye doğumlu HPG'li Hamit Cihangiri'nin (Şervan Şaho) cenazesi, Suüstü (Şakita) Köprüsü yakınlarında yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Aralarında Urmiye'den gelen HPG'li Cihangiri'nin ailesi, HDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, HDP, DBP, MEYADER yöneticileri, Yüksekova ve Esendere belediye eş başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerin de bulunduğu yüzlerce kişi tarafından alınan HPG'li Cihangiri'nin cenazesi, konvoy eşliğinde ilçeye getirildi. Hem ilçe girişindeki polis noktasında hem de Dağlıca Yol kavşağında onlarca zırhlı araçla konvoyun önünü kesen özel hareket timlerinin cenazenin ilçe merkezine girmesini engellemesi üzerine konvoy, Güngör Mahallesi üzerinden ilçe merkezine getirildi. 

 

Cihangiri'nin ailesi tabuta sarılarak özlem giderdi

 

Yol güzergahında yurttaşların da alkış ve sloganlar ile karşıladığı HPG'li Cihangiri'nin cenazesi, ilçe girişinde binlerce kişi tarafından "Şehît namirin" sloganıyla karşılandı. Konvoyun ilçeye girmesiyle, esnaf da kepenk kapatarak kitleye katıldı. İlçe merkezinde cenaze aracından indirilen ve PKK bayrağına sarılı HPG'li Cihangiri'nin tabutunu omuzlayan kitle, PKK Lideri Abdullah Öcalan, YPJ'li Eylem Düz ve HPG'li Cihagiri'nin posterleri ile YPG, KCK, HPG bayraklarının eşliğinde Kışla Mahallesi'ndeki Merkez Camisi'ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında kına tepsisi taşıyan ve siyahlara bürünen HPG'li Cihangiri'nin annesi ve kız kardeşinin yaktığı ağıtlar duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Camiide dini vecibeler yerine getirildikten sonra, "Şehit namirin" sloganları eşliğinde yeniden omuzlara alınan HPG'li Cihangiri'nin cenazesi, Orman Mahallesi'nde bulunan "Şehitlik"e getirildi. 

 

'Gever'de sıkıyönetim ilan edilmiştir'

 

Defin işlemlerinin ardından "Çerxa Şoreşê" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşundan sonra konuşan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede, "Bu ay içerisinde 6 cenaze Yüksekova'ya gelirken ikisi ise Kobanê'de kaldı. Bu cenazelerin sebebi Erdoğan ve AKP'nin kirli siyasetidir. Yine AKP'nin tahrikkar plan ve projeleri, önderliğimiz tarafından boşa çıkarılacaktır. Kürt halkı, birçok sorunu çözdüğü gibi bu sorunu da çözecektir. Halkı tahrik etmek için, ev baskınları, gözaltılar yapılmaktadır. Biz buna sessiz kalmayacağız ama biz oyunlara da gelmeyiz. Önderliğimizden, partimizden ve KCK'den gelecek olan mesajı bekliyoruz" diye konuştu. Dede, ilçede devlet güçlerinin provokasyon peşinde olduğunu dile getirerek, gençlerin provokasyona gelmemesi çağrısında bulundu. 

 

Dede'nin ardından YDG-H tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, "Günlerdir devletin baskısı halkımız üzerinden yoğunlaştırılmıştır. Sıkıyönetim Gever'de ilan edilmiştir. Bu tür uygulamalarla Gever halkının kalbine ve beynine korku yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak biz Agît hevalin 1984'teki Eruh ve Şemdinli eylemleri ile bu korkuyu nasıl üstümüzden atmışsak, bugün de aynı ruhla, aynı şiarla, Kürt halkı panzerlere ve devletin özel güçlerine rağmen direnişi yükseltecek" denilerek,  Kürt halkı serhildana davet edildi.

 

Açıklama ardından kitle "Şehît namirin" sloganları eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. 

 

DİHA