Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 29-10-2014 03:57   Güncelleme : 29-10-2014 03:57

Mevzide moral şarkıları yükseliyor

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobanê'nin güneydoğu cephesinde YPG/YPJ savaşçıları, bir taraftan çetelerle savaşırken diğer taraftan da mevzilerine getirdikleri bağlama eşliğinde şarkılar söyleyerek, arkadaşlarına moral veriyor. YPJ'li Serhildan, "Haklı olduğumuz bir savaşın içerisindeyiz. Moralimiz bu yüzden de yüksek" dedi.

Mevzide moral şarkıları yükseliyor

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı çete örgütünün başlattığı saldırılar ve bu saldırılara karşı YPG/YPJ savaşçılarının tarihi direnişi devam ederken, saldırıların başladığı ilk gün "Bir tekimiz bile kalsa buradaki direnişimiz sürecektir" diyen YPG/YPJ'liler, büyük bir moralle çetelere karşı savaşıyor. Aralıksız bir şekilde çatışmaların devam ettiği kentte bir taraftan savaşan YPG/YPJ'liler, çatışmaların düştüğü anlarda mevzilerine getirdikleri enstrümanlarla şarkılar söyleyerek, arkadaşlarına moral veriyor. Çatışmaların en yoğun yaşandığı güneydoğu cephesinde çeteler yoğun bir şekilde saldırırken bir grup YPG/YPJ savaşçısı da, mevzilerinde çaldıkları bağlama eşliğinde Rojava Devrimi ile sembolleşen şarkıları söylüyor.

 

Moralimizle kazanacağız

 

Bir saat öncesine kadar bulundukları cephede yoğun çatışmaların yaşandığını dile getiren YPG savaşçısı Rohat Kobanê, çatışmaların hâlâ devam ettiğini ve kendilerinin de bağlamaları eşliğinde arkadaşlarına moral verdiğini söyledi. Savaşlarda asıl kazandıran şeyin moral yüksekliği olduğunu dile getiren Kobanê, "Doğrudur, bir taraftan çatışmalar var ama diğer taraftan da bizler bağlamamızı çalıp stranlarımızı söylüyoruz. Moral olmadan savaş verilmez. Fedai ve direngen bir ruhla savaşmak için büyük bir moralin olması gerekiyor. Siz de görüyorsunuz; ilerimizde çatışmalar var ama bizler burada arkadaşlarımıza moral veriyoruz. Moralimiz çok yüksek" diye konuştu. Kobanê savaşını kazananın kendileri olacağının altını çizen Rohat Kobanê, "Bütün şehitleri ve Kürdistan halkını selamlıyoruz" dedi. 

 

'Moralin yüksek olmazsa savaşamazsın'

 

Haklı oldukları bir savaş verdiklerini dile getiren YPJ savaşçısı Serhildan ise, sadece bağlama çalıp şarkı söylerken morallerinin yüksek olmadığını çatışmaların en şiddetli olduğu zamanlarda bile morallerinin her zaman yüksek olduğunu söyleyerek, "Moralimiz çok yüksek. Buradaki bütün YPG/YPJ savaşçılarının moralleri yerinde. Bir savaş veriyoruz ve bu savaşta moralimizin yerinde olması gerekiyor. Moralin yüksek olmazsa savaşamazsın. Haklı olduğumuz bir savaşın içerisindeyiz. Moralimiz o yüzden de yüksek" dedi.