KADIN
Giriş Tarihi : 30-10-2014 07:21   Güncelleme : 30-10-2014 07:21

Efrîn hükümet yetkilileri Ankara'da

Efrîn Kantonu Başbakanı Hêvî Mistefa, Dışişleri Bakanı Suleyman Cafer ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ve Ekonomi Bakanı Dr. Ahmet Yusuf'tan oluşan heyet Ankara'da temaslarda bulunuyor. Hükümetin yanı sıra değişik çevrelerle biraraya gelmek isteyen heyet, Türkiye ile Efrîn arasında sınır kapısı açılması ve her açıdan iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesini talep edecek. Heyet, Kobanê direnişi ile dünyanın Kürtlere bakışının değiştiğini belirterek, "Türkiye hükümeti bizimle ilgili siyasetini değiştirsin, biz birlikte bir yaşam kurmak istiyoruz" açıklamasında bulundu

Efrîn hükümet yetkilileri Ankara'da

Kobanê direnişi aralıksız devam ederken, Rojava Kantonları da diplomatik girişimlerini hızlandırdı. Dün sabah Efrin Başbakanı ve Meclis Başkanı Hêvî Mistefa, Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ve Ekonomi Bakanı Dr. Ahmet Yusuf'tan oluşan Efrîn Hükümeti heyeti Ankara'ya geldi. DTK ve Rojava ile Dayanışma Derneği'nin davetiyle Türkiye'ye gelen heyet, başta Türkiye hükümeti yetkilileri olmak üzere bir çok çevre ile görüşmek istiyor. Kobanê için yapılacak olan eylemlere de katılacak olan Efrîn hükümeti yetkilileri, görüşme ve temaslarda hem kurdukları sistemi anlatacak hem de destek talebinde bulunacak. 

 

Dostane ilişkiler hatta ortak yaşam istiyoruz

 

Başbakan Hêvî Mistefa, geniş görüşmeler yapmak istediklerini ve özellikle kurdukları demokratik özerklik sistemini anlatmaya çalışacaklarını belirterek, "Var olan sorunlarımızı ve nasıl giderileceğini paylaşacağız. Biz ilişkilerimizi geliştirmek ve iyi komşuluk ilişkileri kurmak istiyoruz. Dostane diplomatik ilişkiler için adım atıyoruz" dedi. Mistefa en büyük isteklerinin Türkiye ile Efrîn arasında bir kapı açılmasını olduğunu belirterek, Efrîn ve Rojava'nın ambargo altında olduğunu ve bu kapı vasıtasıyla insani yardımlar ulaşabileceklerini söyledi. Türkiye'nin tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunmak istemeyen Mistefa, "Ancak Rojava devriminin başlangıcından beri bize ilişkin ürkek bir yaklaşım var. Buradan bir kez daha kimseye düşman olmadığımızı, kimseye düşmanlık yapmayacağımızı belirtiyoruz. Aksine iyi ilişkiler, dostane bir komşuluk ve hatta ortak bir yaşam istiyoruz. Bu yüzden buradayız" dedi. Mistefa Türkiye ve Suriye sınırının büyük bölümünün YPG kontrolünde olduğunu ve IŞİD'in bu sınırı ele geçirmeye çalıştığını hatırlatan Mistefa, "IŞİD bizden çok Türkiye tehdittir, bütün dünya için büyük bir tehdittir. O yüzden gelin bu tehdide birlikte cevap verelim diyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin "Kürtler Suriye de haklarını elde ederse bu benim Kürtlerimi de etkileyecek" yargısından kurtulmasını isteyen Mistefa, "Her zaman Kürtlerin kendi hakimiyetlerinde olmasını istiyorlar. Ama artık bundan kurtulmaları gerekir" dedi.

 

Türkiye hükümetinin bize bakışını değiştirmesi lazım

 

Türkiye ile hükümet olarak şimdiye kadar Türkiye ile resmi bir ilişkilerinin olmadığını ve bunu kırmak istediklerinin altını çizen Mistefa, Kobanê direnişinin de bir çok şeyi değiştirdiğini belirtti. Mistefa, "Bu sadece Kobanê için verilen bir mücadele değil, bütün insanlık için verilen bir mücadeledir. Eğer YPG Kobanê de yenilirse bu sadece Kobanênin yenilgisi değil insanlığın yenilgisi olacak" şeklinde konuştu. "Bu mücadele aynı zamanda terörü tümüyle bitirme mücadelesidir" diyen Mistefa, dünyanın da artık bunu görüp kabul ettiğini belirtti. Mistefa, Kobanê direnişinin Kürtler arasında birliği sağladığını ve suni sınırları anlamsızlaştırdığının da altını çizdi. Mistefa Kuzey Kürdistan'daki halkın Kobanê'ye desteğini de çok büyük ve önemli bulduklarını belirterek halka teşekkür etti. 

 

IŞİD tehdidinin sadece Kobanê üzerinde olmadığını Efrîn Kantonu başta olmak üzere diğer Kantonların da aynı tehdit olduğunu belirten Mistefa, "Ancak biz her şeye hazırlıklıyız. Halkımıza ve güçlerimize güveniyoruz. Kobanê bize gösterdi ki eğer bir yerde halkın iradesi ve inancı tamsa onu hiç güç yenemez" dedi. Mistefa yine de uluslararası topluma, "Katliamlara engel olmamız için ağır silah istiyoruz" diye konuştu. 

 

Dışişleri Bakanı Suleyman Cafer de, Türkiye ile her anlamda iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini belirterek, Kobanê ve diğer Kantonların bir olduğunu bu mücadelede Kürdistan'ın dört parçasından gençlerin hayatını kaybettiğini söyledi. Diğer kantonlardaki Kürtlerin Kobanê'ye geçmeye hazır olduğunu belirten Cafer buna izin verilmesini istedi. Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ise, Efrîn'in her açıdan ambargo altında olduğunu belirterek, bunu ilgili çevrelere izah edeceklerini söyledi. Mihemmed, Türkiye'nin IŞİD'e destek vermeye devam ettiğini ve IŞİD'i terörist olarak görmediğini belirterek, "Türkiye'nin bu konuda siyasetini değiştirmesi Kürtlere bakışını farklılaştırması gerekiyor" dedi. Mihemmed Türkiye'nin Türkiye'de yürütülen barış sürecinin de gereklerini yerine getirerek Rojava Kürtleriyle iyi ilişkiler geliştirmesini istedi.

 

Hükümetin Ekonomi Bakanı Dr. Ahmet Yusuf da Efrin'deki duruma ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Suriye'nin yaşanan çatışmalarda yüzde 50-60'nın yıkıldığını Rojava'nın da Suriye'nin bir parçası olarak bundan etkilendiğini belirterek, "Bizler izlediğimiz siyasetle bundan en az zarar gören bölgeyiz. Ama yine de bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Elektriklerimiz yok, suyumuz yok, ama zengin ve bereketli bir toprağımız var. Onunla kendimizi ayakta tutuyoruz" dedi. Elektriği jeneratörlerle elde ettiklerinin altını çizen Yusuf, "Bu büyük bir problem, bunun bize yıllık maliyeti 850-900 milyon dolardır. Buda yükümüzü ağırlaştırıyor. Alternatifleri araştırıyoruz. Bu konuda girişimde bulunacaklara yada proje sahibi olanlara çağrı yapıyoruz. Bu iş için onlara her türlü kolaylığı sağlarız" diye konuştu. Bütün imkansızlıklarına rağmen Efrîn'de Suriye'nin diğer bölgelerinden gelmiş olan 200 bin Mülteci olduğunu ve ekmeklerini de onlarla paylaştıklarını söyleyen Yusuf, gelen yardımların da ÖSO ve Rejim alanlarından geçtiği için kendilerine ulaşmadığını söyledi.

 

Attığımız adımların ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı

 

Yusuf Kobanê'nin de durumuna dikkat çekerek, "Bizim daha önce attığımız adımlar eleştiriliyordu. YPG'yi kurduğumuzda birileri buna ne gerek var dedi. Ama şimdi tarih attığımız adımların ne kadar doğru olduğunu kanıtladı. YPG'nin direnişi destan oldu. Uluslararası güçlerin Kürtlere bakışı kesin kes değiştirdi. Kürtler büyük ve önemli bir güç olduğunu askeri ve siyasi açıdan da barışçıl bir halk olduğunu ıspatladı. Kürtlerin kimseye saldırmadığı ama kendisine saldıran kim olursa olsun üzerine de dünya da gelse direneceğini gösterdi" diye konuştu.