TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 31-10-2014 11:35   Güncelleme : 31-10-2014 11:35

MERS virüsü için 'özel bölüm' var ama

SES Van Şubesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde MERS virüsü şüphesi taşıyanlar için oluşturulan "özel bölüm" için gerekli sağlık tedbirlerin alınmasını isteyerek sağlık çalışanlarının risk altında olduğunu bildirdi.

MERS virüsü için 'özel bölüm' var ama

SES Van Şubesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde MERS virüsü şüphesi ile hastaneye getirilen hastalar için "Özel Bölüm" oluşturulduğunu ancak özel bölümde gerekli tedbirlerin alınmadığını ve sağlık çalışanlarının MERS virüsü konusunda bilgilendirilmemesine ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan SES Van Şubesi Eş Başkanı Cengiz Paycu, bölgede MERS virüsü şüphesi taşıyan hastalar için Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Bakanlık talimatı ile özel bir bölüm oluşturulduğunu ancak hastane Başhekimliğinin hazırlanan özel bölüm ile ilgili hiç bir sağlık tedbirini almadığını belirtti. Paycu, hastanede şu anda 2 hastanın MERS virüsü taşıyabilme şüphesi ile yattığını, ancak bu hastaları tedavisinde sağlık personelleri için hiçbir tedbir almadığını söyledi. 

 

'MERS virüsü ciddiye alınmıyor'

 

Sağlık personellerinin MERS konusunda bilgilendirmeden özel bölümün açılmasının yanlışlığına dikkat çeken Paycu, konu ile ilgili Başhekimlikle görüştüklerini ancak Başhekim'in MERS virüsü şüphesi taşıyanlar normal gripmiş gibi yaklaştığını belirtti. Başhekim'in hastalık konusundaki umursamaz tavrını yaşanan bir örnekle açıklayan Paycu, "Hafta sonu nöbetçi olan bir sağlık personelinin hafta sonu için izin istemesine Başhekim, hafta sonu gel kartını bas, sonra gidersin' dedi. Bu da Başhekim'in MERS hastalığına olan yaklaşımını gösteriyor" şeklinde konuştu.

 

Hastane'de gerekli tedbirlerin alınmadığı için olası olumsuz durumların oluşmasında Başhekim'in sorumlu olacağının altını çizen Paycu, gerekli hukuki işlemlerin yapacaklarını belirtti.