TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 01-11-2014 04:32   Güncelleme : 01-11-2014 04:32

Yasa çıktı, çalışma koşulları değişti

Karaman'ın Ermenek ilçesinde gerçekleşen maden faciasında 18 işçiye ulaşılamazken, bölgede bulunan 11 maden ocağında ise, çalışma koşullarından ve alınmayan önlemlerden kaynaklı yeni facialara zemin hazırlanıyor. Torba yasa ile birlikte işçilerin maaşlarında kısmi bir artış meydana geldiğini belirten işçiler, buna paralel olarak çalışma koşullarında kısıtlamaya gidildiği ve bu şekilde dengenin sağlanmaya çalıştığını ifade etti.

Yasa çıktı, çalışma koşulları değişti

Karaman'ın Ermenek ilçesinde gerçekleşen maden faciasında 18 işçiye hala ulaşılamazken, bölgede bulunan 11 maden ocağında çalışma koşullarından ve alınmayan önlemlerden kaynaklı yeni facialara zemin hazırlanıyor. Bu madenlerde çalışan işçilerin aldığı maaşlar "Torba Yasa" ile yaklaşık 2 bin TL olurken, çalışma koşulları da bu paralel de gittikçe ağırlaştı. Önceden işveren tarafından karşılanan servis ücretleri ve öğlen yemeklerinin yasa ile birlikte işçilerin sırtına yüklendiği belirtilirken, çalışma koşullarının adeta "Kömür çıksın tatsızlık çıkmasın" mantığı ile çalıştırıldığı ifade edildi.  

 

Şartlar ağırlaştırıldı

 

Madenlerde çalışan çoğu madencinin ise yevmiye usulü çalışıldığı öğrenilirken, cenaze, hasta, kaza, bela, her ne sebeple olursa olsun haftanın bir günü gelmeyen işçiden, ikinci günün yevmiyesi de kesiliyor. Bayramlarda mesai kararı alındığı zaman mesaiye gelmeyen işçilerden ise bir haftalık yevmiye kesildiği belirtildi. 

 

İşçiler idrarlarını naylon torbaya yapıyor

 

Yerin 350 metre altında çalışan işçiler için yer altında ihtiyaçlarını karşılayacak bir tuvalet bile olmadığı belirtilirken, madenlerde çalışan işçiler idrarlarını naylon torbalara yaptığı öğrenildi. Som'da yaşanan maden katliamında arama çalışmalarına katılan Zonguldaklı maden işçileri, Has Şekerler Madencilik'teki insanlık dışı uygulamaları   "Soma'daki maden, bu madenin yanında 5 yıldızlı maden görünümünde" sözleri ile ifade ediyor. Maden içerisinde yaşam odası ve işçilerin kullanması gereken gaz maskelerinin bile olmadığı öğrenilirken, madene giren işçilere gaz maskesi yerine toz maskesi verildiği ortaya çıktı.

 

Gerekli önlemler alınmadan dinamit patlatıyor

 

Normalde çok sert zemin olmadığı sürece madende dinamit patlatılmasının yasak olduğunu söyleyen işçiler, madenlerde yumuşak zemin sert zemin ayrımı yapılmaksızın ve kömürün hızlı çıkartılması için hiç bir güvenlik önlemi alınmadan dinamitlerin patlatıldığını ifade etti. 

 

İşverenler maden krallığı kurmuş

 

Ermenek'te bulunan madenlerden günde 400 ton kömür çıkarıldığı ifade edilirken, bu muazzam serveti büyütmek için işverenlerin her türlü kuralsız çalışmaya başvurduğu belirtildi. İşçiler hakkını istediği zaman düşünmeksizin işçiyi işten çıkara biliyor ve bir madenden çıkarılan işçi bir daha başka bir madende iş bulamıyor. İşten çıkarılan işçilere genellikle tazminat ödenmezken, yargı yoluna başvurmak isteyen işçiler ise, dava açacak bir avukat bile bulamıyor. İlçede bulunan bütün avukatlık bürolarında çalışan avukatlar, maden sahiplerinden çekiniyor ve bir işçi hak arama mücadelesine girdiğinde kendisini savunacak bir avukat bulamıyor.

 

Sendikacılar Ermenek'in yolunu bilmiyor

 

Madenlerde çalışan işçiler ise, sendikanın ne olduğunu bilmiyor, uzun yıllar önce kapanan bir madende sendikalı olarak çalışan işçiler dışında buradaki madenlere sendikanın hiç girmediği öğrenildi. Sendikacıların Ermenek'e hiç gelmediğini söyleyen işçiler, bu koşullar altında çalıştıkları için kendilerini köle olarak tanımlıyor. Bazı işçiler ilk defa bu facia meydana geldiği zaman sendikacı gördüklerini dile getirirken, sendikanın ne işe yaradığını bile bilmediklerini ifade ediyor. Sendikalar da, Ermenek madenlerinde çalışan işçileri adeta kaderlerine terk etmiş durumda.

 

'AKP'ye üye olmayan işe giremez' 

 

Maden sahiplerinin çoğunun AKP'ye yakın oldukları öğrenilirken, Has Şekerler Madencilik sahibi Saffet Uyarın ise AKP'den Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt Beldesi'nde bir dönem Belediye Başkanlığı yaptığı ve bir dönemde aynı beldeden Belediye Başkan adayı olduğu öğrenildi. Madenlerde çalışan işçilerin AKP'ye üye olmadan işe alınmadıklarını, işe girebilmek için önce AKP Ermenek ilçe teşkilatına giderek üye olmaları için maden sahipleri tarafından zorlandığı iddiası ise Ermenek'te kulaktan kulağa dolaşıyor.

 

(eal/st/avt)