KADIN
Giriş Tarihi : 03-11-2014 02:29   Güncelleme : 03-11-2014 02:29

Sınırdaki köy muhtarları: 'Güvenli bölge'ye asla izin vermeyeceğiz

HDP ve DBP, Kobanê-Suruç sınır hattında bulunan 30 köyün muhtarı ve azalarıyla toplantı yaptı. Hükümetin "güvenli bölge" girişiminin tartışıldığı toplantıda muhtarlar, topraklarında böylesi bir politikaya izin vermeyeceklerinin altını çizdi. HDP'li vekil İbrahim Ayhan, Kobanê'deki direnişle tüm kirli politikanın boşa çıkarıldığını söyledi.

Sınırdaki köy muhtarları: 'Güvenli bölge'ye asla izin vermeyeceğiz

Kobani 'ye dönük IŞİD çetecilerinin saldırılarının ardından sınır hattında bulunan köylerin yaşadığı sorunları tespit etmek ve hükümetin "güvenli bölge" adı altında sınır hattını insansızlaştırma girişimlerine ilişkin DBP öncülüğünde köy muhtarlarının ve muhtar azalarının katılımıyla toplantı düzenlendi. Mehser Köyü'ndeki taziye evinde yapılan toplantıya, HDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici, DTK İcra Kurulu  Feleknas Uca, DBP Şuruç İlçe Eşbaşkanı İsmail Kaplan ve sınır hattındaki tüm köylerin muhtarları katıldı. 

 

'Bu oyunu kabul etmeyiz'

 

30 muhtarın katıldığı toplantıda ilk olarak konuşan DBP İlçe Eşbaşkanı İsmail Kaplan, "güvenli bölge" girişiminde amaçlananın sınırı insansızlaştırmak olduğunu İfade ederek, bunun bir oyun ve kabul edilemez olduğunu kaydetti. Kaplan, "Yüz yıldır devlet uyguladığı oyunları sürdürüyor. Bizler buna karşı olacağız. Sizler de buna karşı tavrınızı ortaya koymalısınız" ifadesini kullandı.

 

'Tüm kirli politikalar boşa çıkarıldı'

 

Daha sonra konuşan İbrahim Binici ise, "güvenli bölge"ye köylülerle birlikte asla izin vermeyeceklerini kaydetti. İbrahim Ayhan ise, çetelerin saldırılarının ardından Türkiye'nin Kobanê'yi "tampon bölge" ile işgal etmek istendiğini ancak Kobanê'deki direnişle tüm kirli politikaların boşa çıktığını ifade etti. Kobanê'de dört parça Kürdistan'ın birleştiğini söyleyen Ayhan, "Kobanê direnişini boğamayan Türkiye 'güvenli bölge' ile bunu hayata geçirmek istiyor. Burayı topraklarımızı işgal edecek. Buna da IŞİD'e bağlamak istiyor. Güvenli bölgenin esası topraklarımıza el koymaktır. Tarihimiz, kültürümüz, namusumuz elden gidiyor. Bu yüzden böylesi bir duruma karşı birlikte olmak için buradayız" şeklinde konuştu.

 

Ayhan, 49 gündür devam eden direniş nöbetinde köylülerin verdiği desteğin de anlamlı olduğunu bundan dolayı köylülere ve muhtarlara teşekkür etti. Feleknas Uca da, sınırların anlamsız olduğunu ve her zamandan daha çok birlik olmak gerektiğine işaret etti.

 

Muhtarlar: Asla izin vermeyeceğiz 

 

Toplantıda, sınır hattının tamamında nöbet direnişinin aynı zamanda köylüler tarafından da tutulması, yine Türkiye'nin yapmak istediği "güvenli bölge" uygulamasına karşı köylülerle bire bir toplantıların alınması gerektiği vurgulandı. Toplantıda daha sonra muhtarlar söz aldı. Söz alan her bir muhtar, "güvenli bölge" girişimine tepki göstererek, topraklarında asla böyle bir girişime izin vermeyeceklerine dikkat çekti.