SPOR
Giriş Tarihi : 03-11-2014 04:22   Güncelleme : 03-11-2014 04:22

'Futbolun erkek işi olmadığını göstermeye çalışıyoruz'

Iğdır'ın tek kadın futbol takımı olan 76 Iğdır Kadın Spor Kulübü oyuncuları, toplumda sadece erkeklerin yapabileceği iş olarak görülen futbol dahil her alanda kadınların başaramayacağı iş olmadığını belirterek, "Futbolun sadece erkek oyunu olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Kadınlar her şeyi yapabiliyor. Yeter ki destek verilsin" dedi.

'Futbolun erkek işi olmadığını göstermeye çalışıyoruz'

 

 

 

 

Kadınlar 3 Lig'de mücadele veren 76 Iğdır Kadın Spor Kulübü oyuncuları 2'nci Lig'e yükselmenin çabasını veriyor. Iğdır'ın ilk kadın futbol takımı olma özeliği taşıyan takım, verdikleri mücadele ile aslında kadının hayatın her alanında olması gerektiğini gözler önüne seriyor.  Kadının başaramayacağı iş olmadığını belirten kadın futbolcular, toplumda gerekli desteğin verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Takım oyuncularından Rabia Nur Alparslan, kadınların erkeklerin yaptığı her işi yapabileceğini belirterek, "Kadınlar sadece futbolda değil her alanda erkeklerin yaptıklarını yapabileceklerini düşünüyorum. Çünkü kadın isterse her işi çalışarak yapabiliyor. Bu da biz kadınların toplumda daha fazla alanda yer almasını sağlıyor" dedi.

 

'Mahallemde kadın arkadaşım olmadığı için futbola başladım'

 

Alparslan, mahallede kadın arkadaşı olmadığı için futbola başladığını kaydederek, şunları aktardı: "Futbola mahallede başladım. Mahallemde kadın arkadaşım yoktu. Canımın sıkıldığı bir gün dışarıya çıktım. Baktım ki mahallenin erkekleri futbol oynuyor. Onları izledim. Bir ara top bana doğru geldi. Topa gelişine vurdum. Bu esnada erkekler bu vuruşumu çok beğendiler ve beni içlerine aldılar. Böylelikle 10 yaşımdan beri de bu oyunu oynuyorum." 

 

'Yeter ki kadınlara destek verilsin' 

 

Takımın bir başka oyuncusu Mizgin Eray ise, toplumda kadınlara destek verilmesi halinde en az erkekler kadar söz sahibi olacağına vurgu yaparak, "Burada futbolun sadece erkek oyunu olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Bize güvenenleri boşa çıkarmayacağız. Tüm dünya bilsin ki kadınlar her şeyi yapabiliyor. Yeter ki kadınlarımıza destek verilsin. En az erkekler kadar toplumda söz sahibi olacaklardır" dedi.

 

'Kadınlarımızın toplumda geri kalmaması için bu takımı kurduk'

 

76 Iğdır Spor Kulübü Başkanı Rıfat Özen ise kadının toplumda geri kalmasına engel olmak amacıyla takımı oluşturduklarını belirterek, "Özellikle bu bölgede yaşayan kız çocuklarımızın toplumda geri kaldığını gördük. Bizler de toplumdaki bu ön yargıları yıkmak için kadın futbol takımı kurduk. Elimizi taşın altına koyduk. Böylece Iğdır'da yaşayan kız çocuklarımızın da geleceklerini garanti altına alınması ve toplumda geri kalmaması için böyle bir çalışma yürüttük" diye belirtti.