TV-MEDYA
Giriş Tarihi : 05-11-2014 08:43   Güncelleme : 05-11-2014 08:43

Kadınların Rojava buluşması

Ankara Kadın Platformu, Efrin Kantonu Başbakanı Hêvî Mistefa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ile Kadın mücadelesini ortaklaştırmak amacıyla bir araya geldi.

Kadınların Rojava buluşması

Ankara Kadın Platformu, Rojava'da yaşanan kadın devrimini sahiplenmek ve ortak bir mücadele yürütmek amacıyla Rojava'nın Efrin Kantonu'ndan Türkiye'ye gelen heyette yer alan Efrîn Kantonu Başbakanı Hêvî Mistefa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemmed ile DBP Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Ankara Kadın Platformu üyesi Gülsen Ülker, heyet adına yaptığı konuşmasında, öncelikle kendi yaptıkları çalışmaları anlatarak, Rojava'da yaşanan kadın devrimini Türkiyeli kadınlar olarak desteklediklerini söyledi. Ülker ayrıca IŞİD'in Rojava'da yaptığı katliamların bir diğeri de Türkiye'de devletin kadınlar üzerinde gerçekleştirdiği zihniyetin aynı olduğunu ifade ederek, Rojava'daki kadınlar ile ortaklaşıp mücadele etmek istediklerini kaydetti. Ayrıca Efrin Kantonu'nda yaşayan kadınların Türkiyeli kadınlardan ne gibi talepleri ve istekleri olduğunu da Rojavalı kadınlara sordu. Daha sonra söz alan Efrin Kantonu Başbakanı Hevi Mıstafa ise, Efrin Kantonu'nda kadınların selamlarını getirdiklerini belirterek, böyle bir paylaşım içerisinde olmalarını çok önemli buldu. En büyük hedefleri tüm kadınları örgütlemek olduğunu söyleyen Mıstafa, ayrıca Türkiyeli kadınların da Efrin'e gelip yerinde bazı temaslarda bulunmalarını istedi. Temel olarak IŞİD'in Rojavalı kadınları hedef almadığını aynı zamanda tüm kadınları hedef alarak köleleştirmek istediğini söyleyen Mıstafa, Türkiyeli kadınların da buna karşı örgütlenip mücadele etmelerini istedi.

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihamed de, Suriye'de yaşayan kadınları anlatarak Suriye'de kadınların hakları ev içerisinde tanındığına dikkat çekti. Bu nedenle Rojava'da direnen kadınların direnişini çok önemli olduğunu kaydederek, Kürt kadınların direnişini tüm dünyaya duyurmalarını istedi.