KADIN
Giriş Tarihi : 05-11-2014 16:43   Güncelleme : 05-11-2014 16:43

Kızıltepe'de Ermenek protestosu

Isparta ve Emenek madenlerinde yaşanan faciaları protesto eden Mezopotamya Mevsimlik Tarım İşçilerinin Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Derneği (MED-DER) Kızıltepe Özgürlük meydanında Ermenek ve Soma faciaları protesto edildi.

Kızıltepe'de Ermenek protestosu

DBP İlçe örgütü, KESK, DİSK, KÜRDİ-DER, Eğitim-sen, STK temsilcilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi özgürlük meydanında sloganlar eşliğinde yaptıkları yürüyüşün ardından MED-DER Başkanı Seydo Solhan tarafından basın açıklaması yapıldı. Solhan,"Karaman Ermenek'te bir maden faciası yaşanmış ve henüz işçilerin cesetleri toprağın altındayken, Bartın ve Zonguldakta meydana gelen göçükler, Serikte mevsimlik işçilere ırkçı saldırılar, Isparta da 25 kişilik araca 46 işçinin bindirilmesi ve kaza geçirmesi sonucu yaşanan onsekiz ölüm" diye yaşananları özetledi. AKP hükümeti ediyle Kapitalist sistemin sürdürüldüğü ve Türkiye'de emek hırsızlığı korkunç boyutlara ulaştığını belirten Solhan, Yaşananları da "İşçi katliamı" olarak nitelendirdi.

 

Ayrıca eylemde, IŞİD saldırıları protesto edilirken, Dersimli Futbolcu Deniz Naki'ye yapılan saldırı ile Ankara'da HDP PM üyesi Ahmet Karataş'a yapılan saldırılar kınandı.