KADIN
Giriş Tarihi : 08-11-2014 12:04   Güncelleme : 08-11-2014 12:04

CHP: IŞİD Hatay üzerinden Efrin’e saldırmaya hazırlanıyor

Adana Tabip Odası (ATO) tarafından düzenlenen "Bereketli topraklar barış arıyor" konulu panel'de konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, IŞİD çetelerinin Hatay üzerinden Efrin'e saldırı hazırlığı yaptığını belirtirken, Gazeteci Yazar Mehmet Mustafa Yalçıner ise, "AKP eşittir IŞİD" dedi.

CHP: IŞİD Hatay üzerinden Efrin’e saldırmaya hazırlanıyor

Adana Tabip Odası (ATO) tarafından Çukurova Belediyesi Kültür Merkezi'nde "Bereketli topraklar barış arıyor" konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu ve Gazeteci Yazar Mehmet Mustafa Yalçıner katıldı. 

 

'IŞİD Hatay üzerinden Efrin'e saldıracak'

 

CHP Milletvekili Edipoğlu yaptığı konuşmada, Hatay sınırının IŞİD çetelerinin transit geçiş noktaları haline getirildiğini ifade ederek, çetelerin Hatay'da yeni bir üslenme çalışması yürüttüklerine dair söylentilerin arttığını söyledi. Son bir ay içerisinde Hatay sınırında 3 bine yakın çete üyesinin geçiş yaptığına dikkat çeken Edipoğlu, IŞİD'in Hatay üzerinden Efrin'e yönelik saldırı hazırlığında olduğunu vurguladı. 

 

'AKP'nin sürece yaklaşımı samimiyetsizce'

 

HDP Milletvekili Aydoğan ise, Kürt Özgürlük Hareketi'nin 40 yıla yakın bir süre içerisinde özgürlük ve demokrasi mücadelesi verdiğini ve bu güne kadar 9 defa ateşkes ilan ederek, barış çağrısı yaptığını  ancak, devletin her yapılan çağrıya imha politikaları ile cevap verdiğini söyledi. Aydoğan, 2013 Newroz'unda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı ile başlayan 'barış süreci'nin yine AKP tarafından oyalama süreci olarak kullanıldığına dikkat çekti.  Sözlerine “AKP süreç içerisinde atmış olduğu tüm adımları kendi çıkarları doğrultusunda atmıştır" diyerek devam eden Aydoğan, "Sayın Öcalan'dan gelen 'artık sabrımızın sınırındayız' açıklaması ile birlikte aylardır çıkmayan kararlar bir günde hazırlanarak çıkarılmıştır" dedi. 

 

'AKP eşittir IŞİD'

 

Gazeteci Yazar Mehmet Mustafa Yalçıner de, AKP ile IŞİD'in birbiri ile aynı olduğunu belirterek, AKP'nin IŞİD'i desteklediğini belirtmenin yetersiz olduğunu söyledi. AKP'nin IŞİD'i örgütleyerek silahlandırdığını ve Kobanê üzerine saldırttığını belirten Yalçıner, son olarak AKP'nin nice büyük ordunun baş edemediği çetelere karşı zafer elde eden YPG/YPJ güçlerine yönelik karalama kampanyaları başlattığını söyledi. Koalisyon Güçleri tarafından YPG'ye silah gönderilmesine de değinen Yalçıner, "Amerikan silahına muhtaç kaldılar demek başarıları hazmedememekten başka bir şey değildir" dedi.