KADIN
Giriş Tarihi : 09-11-2014 14:28   Güncelleme : 09-11-2014 14:28

Polis saldırısı binlerin katıldığı yürüyüş ile protesto edildi

Yüksekova'da, HDP ve DBP öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi, dün özel hareket timlerinin Orient İş Merkezi'ne yaptığı baskın sonrası halka küfredip, tazyikli su ve gaz bombaları ile halka saldırmasını yürüyüş ve açıklama ile kınadı.

Polis saldırısı binlerin katıldığı yürüyüş ile protesto edildi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, HDP ve DBP öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi, dün özel hareket timlerinin Orient İş Merkezi'ne yaptığı baskın sonrası halka küfredip, tazyikli su ve gaz bombaları ile halka saldırmasını yürüyüş ve açıklama ile kınadı. DBP ilçe binasından önünde bir araya gelen ve aralarında DBP ve HDP yöneticileri, sivil toplum kuruluşu ve meslek odaları temsilcisi ile Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede'nin de bulunduğu binlerce kişi, "AKP polisi Gever'den defol!", "AKP polisi hesap verecek" ve "Bijî Serok Apo" sloganları eski Cezaevi Kavşağı ardından ise Oslo Oteli'nin önüne kadar yürüyüş düzenledi. 

 

'Herkes aklını başına alsın!'

 

Yürüyüş sonrası açıklama yapan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede, polisin dün ilçede takındığı tavrı kınayarak, "Herkes aklını başına alsın, dün yapılanların sorumluları açıklanmazsa, Vali, Kaymakam ve polislerin değiştirilmemesini kabul etmeyeceğiz" dedi. Yüksekova halkının dün yapılan çirkin saldırının hesabını soracağını dile getiren Dede, "Bugüne kadar binlerce şehit veren Yüksekova halkı dün yapılan çirkin saldırının hesabını soracaktır. Biz Önderliğimizin 'durun' talimatına uymuşuz. Durmamızın sebebi Önderliğimizdir. Erdoğan, Başbakan ve Valinin talimatlarını tanımıyoruz. Eğer rahatsızlığınız Kobanê ise sonuna kadar biz Kobanêyiz" diye konuştu. 

 

'Bu halkın sabrıyla oynanmasın'

 

Ardından Gever Demokratik Toplum koordinasyonu Eş Başkanı Vahit Şahinoğlu'da kısa bir açıklama yaptı. "Dün yaşananları biz dile getiremiyoruz. Biz onlar gibi ahlaksız değiliz. Dünkü ahlak, namus, şeref, haysiyet saldırısı artık yok olmuştur. Bu halk bunları kabul etmeyecek ve bu halkın değerleri ve sabrı ile oynanmasın. Eğer bu süreç bozulursa sizler bunun içinde boğulacaksınız. Sadece Kürt halkı etkilenmeyecek, tüm sisteminiz etkilenecektir" ifadesinde bulundu. 

 

'Alanda halktan özür dilemek istiyorum'

 

Polisin yapılan yürüyüş ve açıklamayı uzaktan izleyip görüntülediği ilçede, İlçe Emniyet Müdürü, DBP ve HDP yetkililerine  telefonla arayarak, "Ben alana girip halktan özür dilemek istiyorum" talebinde bulundu. Talebe karşılık HDP ve DBP yetkililerinden oluşan bir heyet Emniyet Müdürü ile görüşerek; Kaymakam, Emniyet Müdürü, sivil toplum örgütü temsilcileri ve basının da yer aldığı bir toplantı ile konunun görüşülmesi gerektiğine işaret edip, dilenecek özrün toplantıda dilenmesini önerdi. Görüşme sonunda emniyet yetkilileri konuyu kaymakamla görüşerek, en kısa zamanda kendilerine döneceğini belirtti.