KADIN
Giriş Tarihi : 10-11-2014 08:33   Güncelleme : 10-11-2014 08:33

Yüksek: Kimse artık Kürt halkının varlığını yok sayamaz

DBP Van İl Kongresi'nde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, tarihi bir süreçten geçildiğini belirterek, bu sürecin doğru mücadele ile yürütüldüğü takdirde Kürdistan'ın yüz yıllık geleceğinin de sağlanacağına vurgu yaptı.

Yüksek: Kimse artık Kürt halkının varlığını yok sayamaz

DBP Van İl Örgütü, 3. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. Diren Düğün Salonu'nda yapılan kongrede, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve DBP bayrakları ile  "Sayın Öcalan'a Özgürlük" ve "Toprağımızı, suyumuzu, enerjimizi komünleştirelim, demokratik özgür yaşamı inşa edelim" pankartları asıldı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Van Milletvekili Üçer, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri eş başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve delegelerin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Saygı duruşunun ardından Kongre Divan üyesi Herdem Kızılkaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın DBP'ye ilişkin önerilerini içeren notları okudu. Okunan mesaj sık sık "Biji Serok Apo" sloganları ile kesildi. 

 

'Eksikliklerimizden halk hesap sorsun'

 

Kongrede söz alan DBP Van İl Başkanı Musa İtah, 2 yıl boyunca halka layık olmak için, özgürlük değerlerin ilkelerine göre çalıştıklarını dile getirdi. Kobanê'de yaşamını yitirenlerin ölçülerini esas alarak çalıştıkları takdirde başarıya ulaşacağına olan inancını dile getiren İtah, "KCK" adı altında yapılan operasyonları hatırlatarak, mücadele ile operasyonların boşa çıkarıldığını söyledi. Yöneticilik yaptıkları 2 yıl boyunca kendilerinden kaynaklı doğan eksikliklerden dolayı halkın hesap sormasını isteyen İtah,  2 yıl boyunca yanlarında olan halka teşekkür etti. 

 

'Yüzyıllık değer içeren tarihi bir süreçteyiz'

 

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, Kobanê'de yaşamını yitirenler ve sınırda Türk askerleri tarafından katledilen Kader Ortakaya'yı anarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ı ve zindanda bulunan PKK ve PAJK'lı tutsakları selamladı. Tarihi bir süreçten geçildiğini belirten Yüksek, bu süreci doğru mücadele ile yürüttükleri takdirde Kürdistan'ın yüz yıllık geleceğinin de sağlanacağına vurgu yaptı. Sömürgeci ülkelerin bir çok halkı sömürdüğünü; ancak sömürdüğü halkı inkar etmediğinin altını çizen Yüksek, Türkiye'nin ise Kürtleri sömürdüğü yetmezmiş gibi yıllardır Kürt halkının varlığını inkar ettiğini dile getirdi. Yüksek, "Kürt halkı yıllardır varlık ve özgürlük mücadelesini veriyor. Artık kimse Kürt halkının haklarını çiğneyemez, varlığını yok sayamaz. Bizi yıllardır yok sayan dünya artık yavaş yavaş arkamızda durmaktadır" dedi. 

 

'Türkiye halen Kürtlerin kazanımlarına karşı savaşıyor'

 

Kürtlerin mücadele sonucunda ulus bilincini kazandığını söyleyen Yüksek, Kütlerin onurlu bir halka, öncü bir partiye ve bir önderliğe sahip olduğuna dikkat çekti. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan sürece de değinen Yüksek, Türkiye'nin halen Kürt halkının elde ettiği kazanımları engelleyici bir pozisyonda olduğunu söyledi. Yüksek, "Özgürlük hareketi ve Önderlik tarafından yürütülen bu kadar değerli bir sürece, AKP kendi iktidarsal çıkarları doğrultusunda yaklaştığı için ülkeyi bir savaşa sürüklüyor" ifadesinde bulundu. Kürt halkının, AKP'nin olumsuz politikalarına karşı alternatifsiz olmadığına dikkat çeken Yüksek, her şeye rağmen Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde hareket etmek istediklerini ve Öcalan'ın Diyarbakır Newroz'unda deklere ettiği görüşlerine halen bağlı olduklarını dile getirerek, demokratik siyasetin yolu ile başarıya ulaşacağını dile getirdi.  

 

'Öcalan Kürt halkının ve partimizin kırmızı çizgisidir'

 

AKP'nin demokratik siyasetin önünü tıktığına işaret eden Yüksek, KCK operasyonlarını ve DBP ile HDP'ye yönelik saldırıları hatırlattı. AKP Hükümeti yetkililerin, sürecin mimarı olan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yaklaşımını eleştiren Yüksek, Öcalan'ın, Kürt halkının ve partilerinin iradesi ve kırmızı çizgisi olduğunu söyleyerek, AKP Hükümeti'ni sorumlu davranmaya davet etti. 

 

'Hedefimiz yerel demokrasiyi geliştirmektir'

 

DBP'nin yerel demokrasiyi güçlendirme ve demokratik ulusu inşa etme gibi bir misyonu olduğunu dile getiren Yüksek, hükümetle müzakere içerisinde olsalar da devlete ihtiyaç duymadan her sokakta her ilçede kendi kendilerini yönetebilen bir noktaya ulaşmaları yönünde hedeflerinin olduğunu söyledi. Yüksek, parti olarak bu hedeflerine ulaşabilmek için ekonomik, siyasal, sosyal ve diğer alanlarda örgütlenerek, yerel demokrasiyi geliştireceklerini belirtti. Van'da yapılan kongrenin de bu ilkeler çerçevesinde yapıldığını ifade eden Yüksek, kongrede emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde DBP Van il eş başkanlığına Hamri Şahin ve M. Miraz Çallı seçildi.