KADIN
Giriş Tarihi : 11-11-2014 02:25   Güncelleme : 11-11-2014 02:25

Efrin'de kadınlar Arin Mirxan ruhuyla saldırılara karşı hazır

Rojava'nın Efrin Kantonu'nda bulunan kadınların eğitim ve örgütlenmesini değerlendiren Efrîn Başbakanı Hevî Mistefa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemed, Rojava'nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Efrin'de de kadınların her alanda örgütlendiğini ve kadın akademilerinde eğitildiğini belirterek, Rojava devrimi'nin birinci aşamasının savunma olduğunu ve bunun başarıldığını söyledi. Kadın hükümet üyeleri gelinen aşamada Efrin'de her bir kadının Arin Mirxan ruhuyla düşmana karşı fedai eylemler gerçekleştirmeye hazır olduğunu ifade ettiler.

Efrin'de kadınlar Arin Mirxan ruhuyla saldırılara karşı hazır

19 Temmuz 2012 yılında Rojava'da Özerk Yönetimlerini oluşturarak hayatı örgütleyen Kürtler, bütün saldırı, ambargo ve kuşatmalara rağmen 2014'e kadar büyük kazanımlara imza atarak özgür yaşamı inşa etmeye devam ediyorlar. 2 yıl önce Rojava Kürdistan'ında Kantonlarını ilan eden halk, IŞİD çetelerine karşı görkemli direniş sergileyerek, dünya tarihine geçiyor. Rojava Devrimi başladığından buyana devrime öncülük eden Kürt kadınları tüm kadınların sesi olmaya ve dünya kamuoyunun hayranlığını kazanıp ilgi uyandırmaya devam ediyorlar. Rojava'daki 3 Kantondan biri olan Efrin Kantonunda yaşayan kadınların savaşa göre kendilerini nasıl örgütlediğini ve neyi hedeflediklerini Efrîn Kantonu kadın Başbakanı ve Dışişleri Bakan yardımcısı DİHA'ya Efrin'deki kadınların durumunu değerlendirdi. 

 

"Kadın öz savunma birlikleri ile Tüm dünya kadınlarının sesidir" 

 

Efrîn Kantonu Başbakanı Hêvî Mistefa, Rojava devriminde kadınların  öncülük ettiğini söyleyerek, bu öncülük misyonuyla ile tüm Dünya'ya Kürt kadınının rüştünü ispatladığını belirtti. Rojava'da kadınların her alanda öncülük ettiğini belirten Mistefa, kadınların öz savunmalarını da YPJ öncülüğünde gerçekleştirdiğini kaydetti. "Efrîn'de kadınlar öz savunma birlikleri ile Tüm dünya kadınlarının sesi olmak istiyor" diyen Mistefa, kadınların her yerde çalışarak, emek vererek öncülük ettiğini ve örgütlediğini aktardı. Savaşla yaşandığı bütün coğrafyalarda ve Kürdistan'da da kadınların yaşamının delik-deşik olduğunun altını çizen Mistefa, "Kadınlarda yaşamlarını bu gerçeklik üzerine örüyorlar ve ona göre kendilerini hazırlamış durumdalar" diye konuştu. Kadınların özellikle öz savunma konusunda ciddi bir eğitimden geçtiğini ve daha sonra direnişe katıldığını söyleyen Mistefa, Kürt kadınlarının dünya kadınlarına örnek teşkil ettiğini bu yüzden de IŞID çetelerinin hedefinde özelikle Kürt kadınlarının bulunduğunu söyledi. 

 

Rojavalı kadınların Dünya Kadın Kongresi hedefi

 

Kürt kadınların elde ettiği kazanımlarda korkan IŞİD'in  Rojava'da Kürt kadınların önüne geçmek istediğini ve kadınları  kölelik zamanına götürmeye çalıştığını belirterek,  çetelerin bu istemine Kürt kadınlarının Rojava'da izin vermediğini bundan sonra da  vermeyeceğini kaydetti. Mistefa'nın verdiği bilgilere göre Rojava'lı kadınlar üstün başarılarla hayata geçirdikleri savunma ve bölgesel öncülük misyonlarını aşarak hedef büyütmüş durumda. Mistefa, Rojava'daki kadınların tüm dünyadaki kadınları bir araya getirerek bir Dünya Kadın Kongresi gerçekleştirmeyi amaçladığını belirtti. Mistefa kongre hazırlıkları içinde, "bütün kadınların acılarının bir olmasını" gerekçe göstererek bu kongre ile bunları ortaklaştırmayı ve yeni hedefler belirlemeyi amaçladıklarını dile getirdi. Mistefa, Efrin'de kadınların kendi örgütlülükleri ile kendilerini daha güçlü kıldığına işaret etti. Mistefa, "Biz isteriz ki bu başarı ve kazanım tüm dünya kadınlarına güç versin" dedi. Efrîn'de kadınların Yekitiya STAR ve değişik örgütlenmelerle şiddete karşı, yönetimde kadın kararlarının hayata geçirilmesi, hayatın her alanında savaşa karşı örgütlenmesini amaçladığını dile getirdi. Rojava devrimi'nin birinci aşaması olan savunmanın başarısıyla geçildiğini belirten Mistefa, özellikle Efrin'de her bir kadının Arin Mirxan ruhuyla her yerde düşmana karşı fedai eylemler gerçekleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

 

'Rojava'da anneler kundaktaki bebeklerini bırakarak özgür bir gelecek vaat etmek için savaşıyor' 

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Cihan Mihemed ise Kadınların kendilerini savunmak için YPJ saflarına katılarak, savaşmaya başladığını belirtti.  "Kürt kadınları yaşamı seven kadınlardır. Silah ve savaşı sevdikleri için savaşmıyorlar. Savaşmaya mecbur oldukları için savaşıyorlar" diyen Mihemed, Rojava da bulunan annelerin kundakta bebeklerini bırakarak özgür bir gelecek yaratmak için savaştığını söyledi. Mihemed, devrime hazırlık döneminde kadınların kendilerini örgütleyerek gerekli eğitimlerden geçtiğini dile getirdi.  Devrimle birlikte zaten örgütlü olan kadınlar kendilerini askeri,  ideolojik,  diplomatik ve toplumsal alanlarda daha da geliştirdiğini ve  olası bir saldırı için hazır bir şekilde beklediğini ifade etti.  "Kürt kadınları Rojava'da aynı zamanda bir model oluşturuyor" diyen Mihemed, tüm dünyada kadınların kendileri gibi örgütlenmelerini ve kadın karşıtı zihniyetlere karşı birlikte hareket etmelerini istedi. Mihemed, "Kürt kadınları, kadın düşmanı IŞİD'in saldırılarına karşı mücadele ediyor. Biz kadınların ortak bir şekilde örgütlenmelerini istiyoruz. Kadın örgütleri ile deneyim paylaşımlarında bulunmak istiyoruz. Bu şekilde birbirimize güç katmak istiyoruz. Ortaklaşmak istiyoruz" dedi. Efrin'de kadınların eğitimlerinin Askeri, toplumsal, ideolojik eğitim alanlarından geçtiğini söyleyerek,  Kadınların kendilerini eğitmeleri için her türlü imkan ve koşulun yaratıldığını ifade etti. Efrin'de Kadın Akademilerinin olduğunu ve kadınların 1 aylık, 2 veya 3 aylık eğitimlerden geçtiğini söyledi. Mihemed, "Özellikle Rojava'daki kadınlara hep şu çağrıda bulunuyoruz. Kazanımlarımızı korumamız gerekiyor. Elde tutmamız gerekiyor. Tüm dünya kadınları için bunu yapmamız gerekiyor. İlerde bu deneyimlerimizi dünya kadınları ile paylaşacağız. Onlar Kürt kadınlarının savaş koşullarında neler yaptığını anlatacağız" şeklinde konuştu.