Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 12-11-2014 02:44   Güncelleme : 12-11-2014 02:44

Bir gün sonra fotoğraf karesinde bir yaşam eksildi

Kino Ailesi, DAİŞ çetecilerinin saldırısı sonucu köylerini terk ederek, hayvanlarıyla birlikte Kobanê merkezine geldi. Birinci gün görüştüğümüz aile, ikinci gün DAİŞ çetecilerinin havan saldırısının hedefi oldu. Aile bireylerinden 8 yaşındaki Azize Kino yaşamını yitirdi, 18 yaşında bir genç de yaralandı. 9 çocuk annesi Xezal Kino, "Durumumuz bir açıdan iyi bir açıdan da kötü. İyidir, diyoruz çünkü topraklarımızı terk etmedik hala. Türkiye'ye giden akrabalarımız orada perişan olmuş. Kötüdür, çünkü köylerimizi bıraktık. Hayvanlarımızın hepsi burada hastalandı. Hava soğuk, orada evlerimiz, ahırlarımız vardı; ama burada bir şey yok. Dışarıdayız" dedi.

Bir gün sonra fotoğraf karesinde bir yaşam eksildi

DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucu onbinlerce Kobanêli toprakları ve evlerini terk etmek zorunda kalırken, Kobanê'de ise hala binlerce sivil DAİŞ saldırılarına karşı mücadele ederek yaşamaya çalışıyor. DAİŞ son günlerde özellikle sivillerin yaşadıkları bölgeleri havanlarla vuruyor ve kenti terk etmeye zorluyor. Kobanê'de kalan yurttaşlar ise, kentlerini terk etmemeye kararlı. "Ölürsek de kendi toprağımızda ölelim" diyor. Kobanêli siviller, gıda, ısınma ve sağlık alanında birçok sorun yaşıyor. Buna rağmen yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kino Ailesi de, Kobanê'nin Tevşo köyünden. DAİŞ çetecilerinin saldırıları nedeniyle köylerini terk ederek, akraba olan üç aile Kobanê merkezine gelmişler. Kino ailesi gelirken, hayvanlarını da beraberinde getirmiş. Kurşunların ve havan mermilerinin altında hem hayvanlarını beslemeye çalışıyorlar hem de kendi güvenliklerini sağlamaya çalışıyorlar. Ancak dün DAİŞ çetecilerinin bulundukları yeri hedef alarak 6 havan atması sonucu ailenin 7 yaşındaki çocuğu Azize Kino, yaşamını yitirdi. Kino Ailesi ile havan saldırısından bir gün önce görüşmüştük. Çektiğimiz görüntü ve fotoğraflar içerisinde Azize de yer alıyor. Havan saldırısının ardından sonra ikinci gün tekrar gittiğimiz de ise, Azize yoktu. Azize ile birlikte 18 yaşındaki Heyder Yusif Eto da yaralanmıştı. Azize, kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi'nde dün yaşamını yitirdi. 

 

'Gençlerimizi kesiyorlar, evlerimizi talan ediyorlar'

 

İçinde bulundukları koşullara ilişkin Yusif Kino Mihemed, şunları ifade ediyor: "Muhacir olduk, köyümüzden çıktık. Araplar bize 'siz İsrail ile aynısınız' diyorlar. Gençlerimizi kesiyorlar, evlerimizi talan ediyorlar. Bundan daha kötü bir durum olur mu? Rezil olduk." 

 

'Hayvanlarla iç içe yaşıyoruz'

 

Yerleştikleri evde hayvanlarla iç içe dinilecek şekilde yaşıyor Kino ailesi. Çocukları yanı başında elbise yıkayan Xezal Kino, "Burada çocukların elbiselerini yıkıyorum. Hayvanlarla iç içe yaşıyoruz. Çocuklar çok kirlendi" diye belirtiyor. 9 çocuğunun olduğunu belirten Xezal Kino, yaşadıklarına ilişkin şunları dile getiriyor: "Durumumuz bir açıdan iyi bir açıdan da kötü. İyidir, diyoruz çünkü topraklarımızı terk etmedik hala. Türkiye'ye giden akrabalarımız orada perişan olmuş. Kötüdür, çünkü köylerimizi bıraktık. Hayvanlarımızın hepsi burada hastalandı. Hava soğuk, orada evlerimiz, ahırlarımız vardı, ama burada bir şey yok. Dışarıdayız. Ancak hevaller bize baksın, başka kimsemiz yok. Hayvanlarımıza da onlar bakıyor. Onlar yem getiriyor. Dün akşam da hevaller hayvanlarımıza yem getirdi." 

 

'Kürtlerin köyleri yakılıp yıkıldı'

 

İslim Kino ise, yerlerinden yurtlarından olduklarını belirterek, "Durumumuz nasıl olsun. Kürtlerin köyleri hepsi yakılıp yıkıldı. Çocuklarımızın bir kısmı Türkiye'ye gitti. Ben kendim gitmeyi istemedim. Çocuklarım orada ama ben köyüme dönmek istiyorum" diyor.