SİYASET
Giriş Tarihi : 12-11-2014 05:43   Güncelleme : 12-11-2014 05:43

Cemil Bayık: Kobanê'den sonra şimdi Efrin hedefte olacak

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Independent Gazetesi’ne verdiği röportajda, Nusra Cephesi'nin, Kobani'nin batısındaki 1 milyon nüfuslu Efrin Kantonu’na saldırmaya hazırlandığını söyleyen KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, "Kobani düşerse veya Efrin'e saldırılarsa, Türkiye'deki çözüm süreci biter" dedi.

Cemil Bayık: Kobanê'den sonra şimdi Efrin hedefte olacak

Independent Gazetesi bugün deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockborn'un KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık'la yaptığı bir röportajı, ana sayfasında manşetten ve "Kobanê'yi Koruyacağız" başlığıyla verdi.

 

DAIŞ çetelerinin artık Kobani’yi ele geçiremeyeceğini söyleyen KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Kobani’nin batısındaki Afrin’in ise Nusra Cephesi’nden gelecek bir saldırı tehdidi altında olduğunu belirtti. Bayık Kobani’de DAIŞ çetelerine karşı doğu ve güney cephelerinde YPG güçlerinin ilerleme kaydettiğine ve çetelerin kaçarken camileri havaya uçurduğuna da dikkat çekti.

 

‘Efrin'e saldırılırsa süreç biter’

 

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı, Kobani’nin yaklaşık 200 kilometre batısındaki Afrin’de yaşayan 1 milyon kişinin, El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin saldırısına maruz kalacağını söyledi. Nusra Cephesi'nin, 200 bin kadar sığınmacının da yaşadığı Efrin sınırına ilerlediğini söyleyen Bayık, “Köylüleri arayıp, ‘Kaçın, sizi öldüreceğiz’ diyorlar. DAIŞ gibi bunlar da psikolojik savaşı kullanıyor. Önce panik yaratıp sonra saldırıyorlar” diye konuştu.

 

"Türkiye’nin Nusra Cephesi ile bağlantıları olduğunu" iddia eden Bayık, Türkiye sınırındaki üç Kürt kantonunun da saldırı altında olduğuna dikkat çekti. Cemil Bayık, “Eğer Kobani düşerse veya Nusra Cephesi Efrin’e saldırırsa, Türkiye’deki çözüm sürecinin devam etmesi mümkün değildir” diye konuştu.

 

‘Türkiye’deki Kürtler Efrin için de sokağa çıkabilir’

 

Türkiye’nin Nusra Cephesi’ni durduracak nüfuzu olduğunu söyleyen Bayık, aksi halde 2013 Mart’ında başlayan ateşkes sürecinin bozulabileceği uyarısında bulundu.

 

 

6-7 Ekim tarihlerinde Kobani'ye destek eylemlerinde yaşananları hatırlatan Bayık, "Efrin’e yönelik bir katliam tehdidi halinde Türkiye, Irak, Suriye ve İran'da yaşayan 30 milyon Kürt’ün sessiz kalamayacağını ve öfkeyle sokaklara çıkacağını" söyledi.