KADIN
Giriş Tarihi : 13-11-2014 07:17   Güncelleme : 13-11-2014 07:17

Anadolu Ajansından Êzidîlere hakaret!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Êzidî temsilcileriyle yarın yapacağı görüşmeye ilişkin haber geçen Anadolu Ajansı Êzidîler için hakkaret anlamına gelen "yezidî" tabirini kullandı.

Anadolu Ajansından Êzidîlere hakaret!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye'ye gelen Êzidî temsilcilerinden oluşan 15 kişilik bir ekiple biraraya gelecek. Ziyarette sorunlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aktaracak olan Êzidîler Türkiye'de karşılaştıkları sıkıntıların aşılmasını isteyecek. 

 

Bu arada, Anadolu Ajansı konuya ilişkin geçtiği haberde Êzidîler için hakkaret anlamına gelen "Yezidi" tabirini kullandı. Oysa Êzidîler kendileri için bu tabirin kullanılmasını hakkaret olarak kabul ediyorlar. 10 Ekim 680 yılında Hz. Hüseyin ve 72 kişiyi Kerbeleda katleden Yezid, aynı zamanda islam siyasal tarihinde hilenin, düzenbazlığın sembolü olarak kabul ediliyor bir çok kesim tarafından. 

 

Emevî Hanedanı'nın kurucusu ve birinci Emevî halifesi olan Muâviye bin Ebu Süfyan'ın oğlu olan Yezid aleviler içinde bir kötülük sembolünü temsil ediyor. Yezidi kavramı da "Yezid'ten gelenler, Yezid soylular" anlamında kullanılıyor.

 

(kk/mö)