KADIN
Giriş Tarihi : 13-11-2014 15:55   Güncelleme : 13-11-2014 15:55

Mahkeme dosyanın AYM'ye gönderilme talebini 'ciddi' bulmadı

KCK Önderlik Komitesi" davasında dosyanın AYM'ye gönderilmesi talebini, "Yeterince ciddi bulunmadığı" gerekçesiyle reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Mahkeme dosyanın AYM'ye gönderilme talebini 'ciddi' bulmadı

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarının da aralarında bulunduğu 50 kişinin tutuksuz yargılandığı "KCK Önderlik Komitesi" davasının 8'nci duruşması verilen öğlen arasının ardından avukatların savunmasıyla devam etti. Sanık avukatlarından avukat Bahri Bayram Belen, derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini belirtti. 6526 sayılı yasayla ÖYM'lerin kaldırıldığını ve iddianamenin ise, ÖYM'ler döneminde kabul edildiğini hatırlatan Belen, davanın devam etmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu, bu nedenle de dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi gerektiğini talep etti. Av. Ercan Kanar ise, savunmasında daha önce de talep ettikleri PKK Lideri Öcalan'ın tanık olarak dinlenmesi talebini yineledi. 

 

Avukatların savunmalarının ardından mütalaasını okuyan savcının, "Terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın tanık olarak dinlenmesi reddedilsin" şeklindeki söylemi, avukatlar tepkisi üzerine tutanaktan çıkarıldı. PKK Lideri Öcalan'ın dinlenmesi talebine reddeden mahkeme heyeti, dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi talebine de olumsuz karar vererek "Yeterince ciddi bulunmadığı" gerekçesini sundu. "Yurt dışına çıkış" yasağını kaldıran mahkeme heyeti, duruşmayı 7-8 Mayıs 2015 tarihine erteledi.