KADIN
Giriş Tarihi : 14-11-2014 09:42   Güncelleme : 14-11-2014 09:42

Kurtalan'da gözaltı ve tutuklama kınaması

Siirt Kurtalan'da, Kobanê serhildanı sırasında halkın üzerine ateş açılması sonucu 3 kişi yaşamını yitirdiği saldırı ile ilgili kimse gözaltına alınmazken, İHD ve DBP, eylemlere katıldığı iddiasıyla yapılan gözaltı ve tutuklamaları kınadı.

Kurtalan'da gözaltı ve tutuklama kınaması

6-9 Ekim tarihleri arasında yaşanan Kobanê serhildanı sırasında, Siirt'in Kurtalan ilçesinde AKP'li Belediye Başkanı Nevzat Karatay ve yakınlarının da aralarında bulunduğu kişilerce halkın üzerine ateş açılması sonucu 3 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıyı gerçekleştiren saldırganlar yerine eylemlere katıldığı belirtilen kişilerin gözaltına alınıp tutuklanmaya devam edilmesi İHD ve DBP'nin tepkisine neden oldu. DBP'nin önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu yaptı.

 

'Yaşamını yitirenlerin ailelerinin başvuruları halen sonuçsuz!'

 

Olayların sonuçlarının tek yönlü adli soruşturmalarla yürütülmesini hukuk ile bağdaştırmadıklarının altını çizen Aksu, "Kurtalan'da yurttaşlarımızın yaşamlarının son bulmasına neden olan onlarcasının yaralanmasına neden olan kişiler halen gözaltına alınmadı. Bunların olması haklarında dava açılmamış olması hukuk devleti ilkeleri açısından en hafif deyimle talihsizliktir, skandaldır" dedi. Yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından yapılan suç duyurularının da yanıtsız kalmasını kaygı verici bulduklarını ifade eden Aksu, hal böyleyken protesto gösterilerine katılanların ise neredeyse her gün gözaltına alındığına dikkat çekti.

 

Aksu, geçtiğimiz hafta Kurtalan'da epilepsi hastası bir yurttaşın tutuklanmasını ve gözaltıların devam etmesini kınadıklarının vurgulayarak, Kurtalan'da yaşamını yitiren 3 yurttaşın katillerinin bulunmasını istediklerini belirtti.