TV-MEDYA
Giriş Tarihi : 21-11-2014 13:27   Güncelleme : 21-11-2014 13:27

Kadınlar alanlarda

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında bölgenin bir çok ilinde kadınlar şimdiden alanlara çıkmaya başlarken, Van'dan KESK'li kadınlar mitinge katılmak için yollara düştü. Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 25 Kasım günü kadınlara ücretsiz toplu taşıma hizmeti verecek.

Kadınlar alanlarda

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Kürdistan'ın bir çok yerinde kadınlar şimdiden alanlara çıktı.

 

Van’daki KESK’li kadınlar, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında yarın Ankara’da yapılacak olan mitinge katılmak için yola çıktı. Kadınlar hareket etmeden önce “Ortadoğu’ya özgürlüğü Kobanê, Kobanê’ye özgürlüğü Arin Mirxan’lar getirecek” pankartı açarak savaşa, şiddete ve IŞİD vahşetine karşı kadınların direnişinin sürdüğü, Kobanê’de kadınlar öncüllüğündeki direniş ve Rojava’daki kadın devriminin kadınlara umut olmaya devam ettiği mesajlarını paylaştı.

 

Açıklamanın ardından kadınlar Ankara’ya doğru hareket etti.

 

 

Aynı konuya ilişkin İpekyolu Belediyesi’nin organizesiyle VanTSO Konferans Salonu’nda panel düzenlendi. “Dur! Daha kaç kadın vurulacak? Gör! Daha kaç kadın katledilecek? Susma!” pankartlarının asıldığı panele İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Aygül Bidav, Veysel Keser, Kent Konseyi Başkanı Ümit Keser, TUYAD-DER temsilcileri DÖKH aktivisteleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. “Şengal’den Kobanê’ye” konulu fotoğraf sergisinin düzenlendiği salonda, panel öncesi özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Aygül Bidav panelde yaptığı konuşmada, Şengal ve Kobanê’de, IŞİD çetelerine karşı savaşan kadınların dünyadaki tüm kadınlar için savaştığını söyledi.

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, 15 yıllık tutsaklığının da kadın mücadelesiyle son bulacağını belirten Bidav, “Mücadelemizle, önderliğimizi özgürleştireceğiz ”dedi. Ardından konuşan bir diğer eş başkan Veysel Keser ise 68 gündür devam eden Kobanê savaşında mücadele eden kadınların 25 Kasım ruhunu bedeninde, fikrinde ve mücadelesinde yücelterek sürdürdüğünü vurguladı. Panelde konuşan yazar, çevirmen ve barış akitivisti Ayşe Berktay, Kobanê’de devam eden savaşın 25 Kasım’da kadınlar için örnek olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik şiddetin erkek egemen sistemin bir aracı olduğunu ve bu şiddetin  kadının aşağılanmasına yol açtığına vurgu yaptı. Berktay kadının hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmeyeceğini, özgürlük anlayışını güçlendireceğini dile getirerek, 25 Kasım’da Kobanê’de sisteme karşı savaşan YPJ’li kadınlarının yanında olmak için sınırda olacaklarını söyledi. Panel “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları ile son buldu.

 

BİTLİS

 

Bitlis’te ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Kent Gönüllüleri tarafından ‘Kadına Karşı Şiddet’ konulu panel düzenlendi. Panele, Bitlis Belediyesi Eş Başkan Nevin Daşdemir Dağkıran, Varto Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci, Avukat Seval Karaçelik, DÖKH Aktivisti Melahat Karabaş başta olmak üzere çok sayıda kadın katıldı. Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Nevin Daşdemir Dağkıran, “Özgür bir dünya ancak erkek egemenliğinin önüne geçilmesiyle, kadını sömürmenin önüne geçilmesiyle mümkün olacağının farkındayız. Bu şekliyle toplumda barışı sağlamanın yollarını daha fazla elde etmiş olacağız” diye konuştu. Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci de kadınların toplumsal olaylara duyarlı olması gerektiğini ve kadınların dayanışma içinde olması çağrısında bulundu.

 

DİYARBAKIR      

 

Aralarında Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Aslan Acer'in de bulunduğu Amed Kadın Platformu Temsilcileri Büyükşehir Belediyesi çalışanlarını bildiri dağıtarak, 23 Kasım'da yapılacak yürüyüşe davet etti. Acer, 25 Kasım'da ise kadınların hep birlikte Suruç'a gideceğini belirtti. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi kadın çalışanlarına Burhan Karadeniz Cep Sineması'nda Kelebekler Zamanı adlı film gösterimi yapıldı. Ayrıca 25 Kasım Salı günü Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarından kadınlar ücretsiz yararlanacak.

 

 

SİLVAN

 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde DÖKH öncülüğünde bir araya gelen kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü için yürüyüş düzenledi. YPJ'li Kadınlara destek verilen ve Kobanê serhildanını sahiplenen pankart ve dövizler taşıyan kitle Karabehlülbey Caddesi üzerinde polisler ve TOMA'larla engellendi. Kadınlar ve polisler arasında yapılan diyalogun ardından polisler yolu açarken, kitle Selahattin Eyubi Camii önüne gelen kitle burada basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamanın ardından kadınlar,  "Çerxa şoreşê" marşı okuyarak dağıldı.

 

BİSMİL

 

 

Bismil Belediyesi Halil İbrahim Oruç Parkı yanında bulunan Spor tesislerine yerleşen Êzidî yurttaşların yaşadığı çadır kentte seminer düzenledi. Şengalli Kadın ve çocuklar için düzenlenen seminere konuşmacı olarak Kadın Akademisi'den Filiz Buluttekin katıldı. Savaşın Kadınlar ve çocuklar üzerinde bıraktığı psikolojik travma ve olumsuz etkilerinin aşılması için yapılması gerekenlerin tartışıldığı seminerde Buluttekin, "Savaşı çıkaran devlet ve egemenlerin bilinçaltında ekonomik çıkar ve maddi kazanç vardır. Onların tek amacı coğrafyamızda bulunan petrol, doğalgaz ve madenleri kendi çıkarları için kullanmaktır" dedi.

 

YENİŞEHİR

 

Yenişehir Belediyesi kadın çalışanları 25 Kasım sebebiyle basın açıklaması düzenledi. Kadınlar adına konuşan Yenişehir Belediyesi Kadın Müdürü Remziye Çelik, Zalimane baskılara sisteme ve erkek şiddetine maruz kalan tüm kadınlarla dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Açıklamanın ardından Yenişehir Belediye binasına üzerine Mirabel Kardeşlerin, Paris'te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan, İran'da idam edilen Reyhan Cebbari ve Kobanê sınırında askerler tarafından katledilen Kader Ortakaya'nın fotoğraflarının olduğu bir pankart asıldı.

 

LİCE

 

25 Kasım etkinliği kapsamında Lice Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Nujiyan Kadın Merkezi  öncülüğünde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Newroz Alanı'nda toplanan kitle, "Mirabel kardeşlerden Sakinelere Kobanê'de Ariniz sınıra karşı Kader'iz Unutmadık Unutturmayacaz" pankartı açtı.Yapılan açıklamada, 24 Kasım'da Diyarbakır'da yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.