KADIN
Giriş Tarihi : 22-11-2014 04:18   Güncelleme : 22-11-2014 04:18

DBP Diyarbakır Kongresi başladı

Yeni yönetimini oluşturmak üzere kongreye giden DBP Diyarbakır İl Örgütü'nün, Kayapınar Spor Salonu'nda düzenlenen kongresi Kobanê direnişi selamlanarak başladı.

DBP Diyarbakır Kongresi başladı

 

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) Diyarbakır 3. Olağan Kongresi, Kayapınar Spor Salonu'nda başladı. Kongre için erken saatlerde yurttaşlar spor salonunun önünde toplanmaya başlarken, salona çok sayıda dev boyutlarda PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Paris'te ketledilen 3 Kürt kadın siyasetçi olan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın yanı sıra Rojava ve Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG ve YPJ savaşçılarının posterleriasıldı. DBP bayrakları ve sarı kırmızı yeşil renkler ile süslenen salona ayrıca, "Zekiyelerden Rahşanlara, Besêlerden Sakinelere yükselen özgürlük ateşiyle, Newroz ateşini gürleştirelim", "Özgür kadınla demokratik ulusa", "Toprağımızı, suyumuzu, enerjimizi komünleştirelim, demokratik özgür yaşamı inşa edelim", "Önderlik felsefesi ile örgütlenelim, Rojava devrimini selamlıyoruz", "Toprağımız, enerjimiz, suyumuz kutsaldır, kutsalımıza sahip çıkalım", "Şoreşa Rojava Teminata Jiyanê ki azadê" ve "Mirabel kardeşlerden Sakinelere Rojava'da Arin'iz, sınır tanımayan Kaderiz" pankartları asıldı. 

Kongreye, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, DÖHK aktivistleri, kentte bulunan kimi sivil toplum örgütü ve Oda temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, DBP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri ile binlerce kişi katıldı. Kobanê direnişi selamlanarak başlanan kongrede yine kurulan platformdan Kobanê'ye dair direniş ezgileri çalındı.

 

600 delegenin oy kullanacağı kongrenin programı, açılış, divan seçimi, saygı duruşu, kongreye katılanlarını tanıtımları ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve Kabanê Kantonu Milli Eğitim Bakanı Huseyin Muhammed Ali'nin konuşmaları, faaliyet ve mali raporların okunması, dilek ve temenniler, seçim şeklinde olacak.