KADIN
Giriş Tarihi : 22-11-2014 16:47   Güncelleme : 22-11-2014 16:47

'Gazeteci barıştan demokrasiden insan haklarından yanadır'

Umut Vakfı ve Freiderich Ebert Vakfı'nın katkılarıyla Antalya ve Diyarbakır'dan gelen gazetecileri bir araya getiren "Röportaj Atölyesi"nde konuşan Galatasaray Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, gazetecinin taraf olduğunu söyleyerek, "Gazeteci taraftır, barıştan, demokrasiden, insan haklarından yanadır" dedi.

'Gazeteci barıştan demokrasiden insan haklarından yanadır'

Umut Vakfı ile Freiderich Ebert Vakfı'nın katkılarıyla Antalya ve Diyarbakır'dan gelen gazetecileri bir araya getiren "Röportaj Atölyesi" gazeteci ve medya eleştirmeni Ragıp Duran, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ceren Sözeri, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Avukat Fikret İlkiz ve Gazeteci Celal Başlangıç'ın sunduğu derslerle devam etti.  Atölye çalışmasında ilk olarak söz alan Ragıp Duran, temel gazetecilik ilkelerine dair konuştu. Duran, gazeteciliğin kuralları olduğunu ve gazetecinin gerçeğe, mesleğe, okura ve medyasına karşı sorumlu olduğunu söyledi. Gazeteciliğin, “gerçeğin peşinde koşma mesleği” olduğunu söyleyen Duran, Türkiye'de gazetecilik yapmanın zorluklarına dikkat çekti. Fransız gazetesi Le Monde'nin kurucusu Hubert Beuve'nin “Gazetecilik temas ve mesafe mesleğidir" sözüne değinen Duran, "Türkiye'de ise gazetecilik temas ve temas mesleği haline geldi" dedi. 

 

Doç. Dr. Ceren Sözeri ise bir gazetecinin nasıl haber toplaması gerektiğini ve gazetecinin taraflı mı yoksa tarafsız mı olması gerektiğini tartıştı. 

 

'Gazeteci taraftır, barıştan, demokrasiden yanadır'

 

Medyada temsil sorunları ve nefret söylemlerine dikkat çeken Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu da medyanın ideolojik işlevlerinden bahsetti. Medyanın ideolojik bir işlev olduğuna "kadın cinayetleri" örneğini veren İnceoğlu, "Kadın cinayetlerinin toplumsal bir sorun olduğunu göz ardı ederek onu kişisel bir hikayeymiş gibi göstermek de medyanın ideolojik işlevlerinden biridir" dedi. Gazetecinin ulusal çıkar gütmemesi gerektiğinin altını çizen İnceoğlu, bu durumun gazetecilik mesleğinin dışına çıktığını dile getirdi. Gazetecinin taraf olduğunu da belirten İnceoğlu, "Gazeteci taraftır, barıştan, demokrasiden, insan haklarından yanadır" dedi. 

 

'TMK ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engel' 

 

Avukat Fikret İlkiz ise Basın Yasası, haber ve hukuk konularında bilgiler verdi. Türkiye'nin ifade özgürlüğündeki en büyük engelinin TMK olduğunun altını çizen İlkiz, Gazeteci Ragıp Duran'ın yıllar önce PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İtalyan Lider Giuseppe Garibaldi'yi karşılaştırdığı için 10 ay cezaevinde kaldığı örneğini verdi.  

 

"Röportaj atölyesi" yarın, genç gazetecilerin maden aramalarının doğayı tahribine yönelik etkilerini incelemek üzere Kaz Dağları'na giderek Çanakkale Çevre Platformu ile yapacağı röportajla devam edecek.