KADIN
Giriş Tarihi : 23-11-2014 12:02   Güncelleme : 23-11-2014 12:02

13 yıllık husumet barışla sonuçlandı

Erciş'in Pınarlı (Xaşrof) köyü ile Patnos'un Meydandağı (Xiringas) köyü sakinleri arasında 13 yıl önce başlayan husumet, Zilan-Der ve DBP'nin girişimi ile barışla sonuçlandı.

13 yıllık husumet barışla sonuçlandı

Ağrı'nın Patnos  ilçesi ile Van'ın Erciş ilçesi arasında bulunan Pınarlı (Xaşrof) ve Meydandağı (Xiringas) köylüleri arasında 13 yıl önce "yayla anlaşmazlığı" yüzünden iki köyün sakinleri arasında başlayan husumet Zilan-DER ve DBP'nin girişimleri sonucu sonlandırıldı. Pınarlı köyünde düzenlenen barış yemeğine HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, DBP ve HDP yöneticileri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve her iki taraftan 5 bin kişi katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından söz alan Zilan-Der Sözcüsü Muhtıllah Dağ, Öcalan'ın, "Kendisi ile barışık olmayan toplumu ile barışık olmaz ve toplumsal barışa katkı sunamaz" sözlerine değinerek, toplumsal barışın sağlanması için Kürt halkının öncelikle kendi içindeki husumetlerin sonlandırılması gerektiğine dikkat çekti. 

 

DBP Van İl Eş Başkanı Miraz Çallı ise Kürt halkının içinde bilinçli olarak basit hesaplar üzerinde düşmanlıkların yaratıldığına dikkat çekerek, Kürt halkının her geçen gün bu oyunların farkına vardığını ifade etti. Çallı, gelecek yüzyılın Kürtlerin "özgürlük yüzyılı" olacağını dile getirerek, "Birlik ve beraberliğimizle aramızdaki düşmanlıkları bitireceğiz" dedi.

 

Nazmi Gür de devlet sisteminin Kürt halkının içinde çeşitli hesaplar için düşmanlıklar yaratarak halkın içine kin ve nifak tohumları ekip, birbirine düşürdüğünü söyledi. 

 

Konuşmaların ardından barıştırılan taraflar, ortak sofraya oturdu.