SİYASET
Giriş Tarihi : 23-11-2014 12:17   Güncelleme : 23-11-2014 12:17

ESP 20. yılını Diyarbakır'da da kutladı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 20'nci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da konser düzenlendi. ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy ile HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin katıldığı konsere PYD Eş Başkanı Asya Abdullah da telekonferansla katıldı.

ESP 20. yılını Diyarbakır'da da kutladı

 

ESP'nin 20'nci kuruluş yıl dönümüne telekonferansla katılan Asya Abdullah,  ESP'nin 20'nci yılını kutlayarak, ESP'nin adaletsizliğe, haksızlığa, sömürüye karşı mücadele eden bir parti olduğunu söyledi. Rojava direnişinde en çok bedelin yine kadınlar tarafından ödendiğini söyleyen Abdullah, sosyalistlerin omuzlarına tarihsel bir yükün yüklendiğini ve tüm bölge halkları ile birlikte bu özgürlük, sosyalizm ve demokrasi mücadelesini yürüteceklerini söyledi. 

 

20'nci kuruluş yıldönümü kutlamalarını etkinliklerle sürdüren Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), kutlama programı kapsamında Diyarbakır'da da konser düzenledi. Divan Düğün  Salonu'nda "Gezi'den Rojava'ya İsyan, Devrim, Özgürlük" şiarıyla dün gece düzenlenen konsere ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın annesi Ensar Atakan, Roboskili aileler, Rojava direnişinde yaşamını yitiren Serkan Tosun'un babası Niyazi Tosun, MLKP savaşçısı Selçuk Yılmaz'ın babası Dursun Selçuk ve yakınları, Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG savaşçısı Vahap Güven'in annesi Efta Güven, Roboskili aileler adına Ferhat Encü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, kentte bulunan bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve bini aşkın kişi katıldı. 

Salona ise Paris'ta katledilen kadın siyasetçilerden Sakine Cansız, kadın direnişinin öncülerinden Rosa Luxsemburg, birkaç yıl önce hayatını kaybeden ESP'li kadın siyasetçi Kutsiye Bozoklar, Kobanê direnişinin sembollerinden Arîn Mîrkan, Suphi Necat Ağırrnaslı ve Kader Ortakkaya'nın posterleri ile "Şoreşa jinan ji Rojava hiltê", "Ey şehît riya te riya me ye" yazılı pankartlar adılığı görüldü.

Programın başlamasından önce çoşkunun yükseldiği salonda sık sık "Bijî berxwedana Kobanê" ve "Yaşasın Devrim" sloganları atıldı. 

 

 

'Her zaman devrim ve özgürlüğü esas alacağız'

 

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulması sonrası program, ESP Diyarbakır İl Başkanı Soner Çiçek'in açılış konuşması ile başladı. Çiçek, Kürdistan'da bir devrim yaşandığını ve bu devrimin tüm halkların devrimi olduğunu belirterek, bu devrimin Türkiye'ye taşınması gerektiğini söyledi. 

 

' Kadın devrimini sonuna kadar götüreceğiz'

 

Ardından konuşan ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy da bütün halkların ortak birlikteliğini savunduklarını ifade ederek, komünist bir anlayışla Rojava sınırlarını aştıklarını dile getirdi. Demokratik diyalog ve müzakere sürecine de değinen Ulusoy, halkın artık tahammülünün kalmadığını, hükümetin bir an önce adım atması gerektiğini söyledi. Ulusoy, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın süreç boyunca üzerine düşen her şeyi yerine getirdiğini ancak hükümetin sorumluluklarını yerine getirmekten kaçındığını söyledi. Konuşmasının sonunda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için tüm kadınları Kobanê sınırına davet eden Ulusoy, "Kadın devrimini sonuna kadar götüreceğiz" dedi. 

 

'Oğlu şehit düştükten sonra gerçek yaşamı anladım'

 

Ulusoy'un konuşmasının ardından Rojava ve Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin ailelerine plaketlerle birlikte karanfiller verildi. Bu sırada konuşan Rojava direnişinde yaşamını yitiren YPG'li Serkan Tosun'un babası Niyazi Tosun, oğlunun şahadetinden kaynaklı onurlu bir duruş içerisinde olduğunu ifade ederek, oğlunun Rojava'da yaşamını yitirmesi ile birlikte gerçek yaşamını ne olduğunu daha iyi anladığını dile getirdi. 

 

Dicle: Devleti doğduğu topraklara gömeceğiz

 

Konuşmasında Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG ve YPJ'lileri anarak başlayan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ise, ESP ile özerkliğin inşasında omuz omuza mücadele edeceklerini ve yeni inşayı birlikte öreceklerini kaydetti.

 

Mücadelelerinin amacının devlete, uygarlığa, iktidara, hiyerarşiye karşı toplum ve neolitik topluma göre kadının öncülüğünde yeni bir yaşamı inşa etmek olduğunu söyleyen Dicle, "Rojava'ya kadın devrimi denmesinin nedeni bundandır. Bu topraklara sosyalizmi devrimi, getirme mücadelesidir. Yoldaş partimizle kapitalizmi yenecek ve devrimi inşa ederek, devleti doğduğu topraklara gömeceğiz" dedi. 

 

Asya Abdullah: Bu süreçte sosyalistlerin omuzlarına tarihsel yük yüklenmiştir

 

Dicle'nin konuşmasının ardından PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, telekonferansla konsere katıldı. 

Abdullah, 20'nci yılını kutladığı ESP'nin adaletsizliğe, haksızlığa, sömürüye karşı mücadele eden bir parti olduğunu söyledi. Rojava direnişinde en çok bedelin kadınlar tarafından ödendiği üzerinde durduktan sonra sosyalistlerin omuzlarına tarihsel bir yükün yüklendiğinibelirten Abdullah,  tüm bölge halkları ile birlikte bu özgürlük, sosyalizm ve demokrasi mücadelesini yürüteceklerini dile getirdi.

Abdullah, Kobanê direnişinin aynı zamanda irade ve insanlık direnişi olduğunu belirterek, sosyalizm ve insanlıktan yana olanların desteğiyle Kobanê'nin 70 gündür direndiğini hatırlattı. 

 

'Zaferin ve kazanmanın yolundan çıkmayacağız'

 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise konuşmasında Kobanê direnişi ile dünyadaki bütün egemen güçlerin, diktatörlüklerin devrimin kitabını kapatma çabalarının boşa çıkarıldığını ifade etti.

 

Yüksekdağ, Rojava'da yaşanan devrimin bütün dünya halklarının umudunu olduğunu ve devrimin bütün gücüyle, aydınlatıcılığıyla yürütüldüğünü söyledi. Devrimin misyonunu üstelenen Kürt ve Kürdistan halkına selam gönderen Yüksekdağ, "Rojava devrimine sahip çıkanlar yeni nesile baktıklarında daha başı dik bakacaklar. Karanlık güçler iktidarı, AKP hükümeti, yeni kuşak nesillerin yüzüne bakamayacak. Kendi öz gücümüze dayanacağız, yaşadığımız bütün acılara rağmen artık zaferin ve kazanmanın yolundan çıkmayacağız" diye konuştu. 

 

Yapılan konuşmalarının ardından Kobanê direnişini konu edinen sinevizyon gösterimi yapılıp, Servet Kocakaya, Vardiya Müzik Gurubu, Hîvron ve Şilan'ın sahne alması ile gece son buldu.