KADIN
Giriş Tarihi : 23-11-2014 14:06   Güncelleme : 23-11-2014 14:06

'Tekstil işçilerinin ihtiyaçları doğrultusunda bir mücadele planlıyoruz'

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası Girişimi'nin İzmir'de gerçekleştirdiği tanıtım toplantısında konuşan Greif İşçisi Engin Yılgın, var olan sendikal mücadelenin işçi sınıfının ihtiyaçları doğrultusunda yetersiz olduğunu belirterek, tekstil işçilerinin ve işçi sınıfının ihtiyaçları doğrultusunda taban örgütlenmesine dayalı bir mücadele biçimi planladıklarını söyledi.

'Tekstil işçilerinin ihtiyaçları doğrultusunda bir mücadele planlıyoruz'

 

 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası Girişimi, İzmir'deki tanıtım toplantısını Bayraklı ilçesinde bulunan Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdi. Tekstil sektöründe çalışan çok sayıda emekçinin siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıdığı toplantıda, salona "Dünyanın bütün işçileri birleşin", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" ve "Devrimci sınıf sendikacılığı için ileri" yazılı pankartlar asıldı.

 

Tekstil işçilerinin sorunlarının ve nasıl bir sendika olması gerektiğinin tartışıldığı toplantıda konuşan Greif İşçisi Engin Yılgın, 1980 askeri darbesi sonrası neo-liberal politikaların uygulanmasıyla beraber bugün açığa çıkan esnek ve kuralsız çalışma nedeniyle bir çok işçinin iş cinayetlerine kurban edildiğini söyledi. Var olan sendikal mücadelenin işçi sınıfının ihtiyaçları doğrultusunda yetersiz olduğunu belirten Yılgın, işçi sınıfının ihtiyaçları doğrultusunda taban örgütlenmesine dayalı bir mücadele biçimi planladıklarını ifade ederek, "Bu anlamda biz bugün işçi sınıfının ihtiyaçlarına cevap olan bir sendikal anlayış planlıyoruz" dedi.

 

'İşçi sınıfının fiili, meşru ve militan zemini üzerinde mücadele edeceğiz'

 

Yılgın'ın ardından konuşan Greif işçisi Orhan Purhan da var olan sendikaların hiçbirinin bugün sermaye karşısında direnç gösterebilecek nitelikte olmaması nedeniyle böyle bir sendika girişimi içerisinde olduklarını ifade ederek, "Greif deneyimi üzerinden devrimci sınıf sendikacılığı ilkesinden hareketle işçi sınıfının fiili, meşru ve militan zemini üzerinde taban örgütlenmesini esas alan biçimde mücadele etmek için bu girişimi kurduk" dedi.

 

Toplantı soru cevap bölümüyle son buldu.