TV-MEDYA
Giriş Tarihi : 24-11-2014 09:55   Güncelleme : 24-11-2014 09:55

Kadınların Kobanê sınırına yolculuğu başladı

Mardin'de kadınlar, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Kobanê sınrıında askerlerce katledilen Kader Ortakaya için zeytin ağacı fidesi dikti. Siirt'te DÖKH bileşenleri, Şırınak'ta ise Roboskili anneler yarın ki 25 Kasım etkinliği için Suruç'a hareket etti.

Kadınların Kobanê sınırına yolculuğu başladı

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin kadın çalışanları, 25 Kasım dolayısıyla belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk de katıldı. Sağnak yağmur altında yapılan açıklama öncesinde konuşan Milletvekili Gülser Yıldırım, bir toplumun özgürlüğünün ancak o toplumdaki kadının özgürleşmesi ile olabileceğini ifade etti. Belediye Meclis üyesi Hafize Aymelek tarafından okunan açıklamada ise, Türkiye'de siyasetin erkek egemen bir zihniyetle kadını dışladığı belirtilerek, buna karşı örgütlü kadın gücünün de siyasette ve yaşamın her alanında eş başkanlık sistemi kazanım olarak elde ettiğini ifade etti. Böylelikle kadınların artık fiiliyatta siyasetin içerisinde kendi politikalarını daha etkin olarak üretir hale geldiğini dile getiren Aymelek, DAİŞ çetelerinin kadınları hedef alması üzerinde durdu. Aymelek, insanlık dışı gerçekleştirilen kadına yönelik saldırılar sonucunda Şengalli kadınların sergilemiş olduğu mücadelenin de kendi mücadeleleri olduğunun altını çizdi. 

 

İki yıllık müzakere sürecine vurgu yaparak AKP hükümetinin oyalama taktikleri ile sürecin zaman aşımına uğratılmak istendiğini de ifade eden Aylemek, "Kürtlere ve kadınlara 40 yılın kazanımı olan özgürlük mücadelesini boşa çıkartma hesaplarını, kadınların örgütlü gücü ve bu süreci sahiplenerek altüst edecektir"  dedi. 

 

Kobanê direnişine destek vermek üzere yarın kadınlar olarak Kobanê sınırına gidileceği yönünde yapılan açıklamanın ardında kadınlar, 

Kobanê sınrıında askerlerce katledilen Kader Ortakaya için zeytin ağacı fidesi dikti.

 

Artuklu'da belediye personellerine 'kadına şiddet' eğitimi verildi

 

Mardin'in Artuklu Belediyesi personellerine ise, "Kadına yönelik şiddet" başlığı altında eğitim semineri verildi. Sosyal Hizmet Uzmanı Nihal Özbek Bozhan ile Sosyolog Günay Yakut ve Avukat Gül Özmen tarafından kadına yönelik şiddet, sığınma evleri ve kadın hükümleri ile ilgili verilen eğitime, Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Sevinç Bozan, belediye meclis üyeleri ile belediye personelleri katıldı. 

 

Siirtli kadınlar Kobanê sınırına hareket etti

 

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Siirt bileşenleri, yarın Kobanê sınırında gerçekleştirilecek kadın buluşması için yola çıktı. Belediye önünde bir araya gelen kadınların arasında kadın seçilmişler, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de yer aldı. Toplanmaları sonrası kendilerine Kobanê'ye götürecek 2 otobüs ve özel araçlara binen kadınlar zılgıtlar eşliğinde yarın Suruç-Kobanê sınırında yapılacak kadın buluşmasına katılmak üzere yola açtı. 

 

Roboskili Anneler de Kobanê yolunda 

 

Roboskili anneler de 71 gündür DAİŞ çetelerinin saldırıları altındaki Kobanê halkı ile dayanışmak üzere Şırnak'tan Kobanê sınırına doğru yola çıktı. Yola çıkmadan önce Roboskili anneler adına açıklama yapan katliamında yaşamını yitiren Hamza Encü'nün ablası Taybet Encü, Kobanê sınırına gidişlerinin amacını şu sözlerle dile getirdi: "DAİŞ çetelerinin saldırıları altında olan Kobanê ile dayanışmak ve Kobanê'de direnen kadınlara, direnen YPJ'lilere destek olmak amacıyla Suruç'a gidiyoruz. Kobanê asla düşmeyecek çünkü Kobanê'nin Kürdistan'ın dört parçasının şah damarıdır."