SİYASET
Giriş Tarihi : 24-11-2014 16:47   Güncelleme : 24-11-2014 16:47

Arınç: İmralı'ya farklı isimler de gidebilir

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın açıklaması yapan ve HDP'nin süreç konusundaki rolünü, "önemli bir görev yapıyor" sözleriyle kabul eden Arınç, bir yandan; "hükümetle ilişkilerinde dürüst olmaları lazım" sözleriyle HDP'ye yeniden sorumluluk bildirdi. Arınç, İmralı'ya ziyaretin en kısa sürede olacağını belirterek, giden isimlere yenilerinin de dahil olabileceği sinyalini verdi.

Arınç: İmralı'ya farklı isimler de gidebilir

Başbakan Yardımcısı Arınç ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Arınç, çözüm sürecine ilişkin, "HDP bugün çok önemli bir görev yapıyor. Çözüm süreci içerisinde Öcalan ile ve diğer paydaşlarla irtibat konusunda ve bir siyasi kanat olarak halkı temsil eden bir siyasi parti ve milletvekilleri olarak onların çok daha sorumlu davranması, çok daha anlayışlı olması hükümetle ilişkilerini çok daha dürüst götürmeleri gerekir. Bunun dışına çıktıkları zaman çözüm süreci bundan olumsuz etkilenir" dedi.

 

"Düşüncelerinin görüşülmesinde fayda var"

 

Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklamalarına ilişkin soruya Arınç, "Yargıtay Başkanı Sayın Alkan, kendi adına bir açıklama yapmış. Bu konuşulur, tartışılır gerekliyse Sayın Adalet Bakanımız da herhalde bu konuda bir açıklama yapabilir" yanıtını verdi.

 

Arınç, "Yargıtayda yeni daireler kurulmasını Sayın Adalet Bakanımız bir ihtiyaç olarak görmüşse bunu iyi bir gerekçe olarak kabul etmek zorundayız ancak Yargıtay Başkanımızın bu konudaki düşüncelerinin de dinlenmesinde, görüşülmesinde fayda olduğunu düşünüyorum" dedi. Arınç, Edirne'deki Büyük Sinagog'un restorasyonu tartışmalarının hatırlatılması üzerine, "Sinagog'u restore ederken bugüne kadar ibadet yapılmış bir yerden ibadet yapma imkanını, fonksiyonunu düşünmedik. Sayın Valimiz yanlış yapmıştır. Hissi davranmıştır" diye konuştu.

 

İmralı heyetinde başka isimler olabilir 

 

Arınç, İmralı ziyaretine ilişkin de, "Efendim, 'İmralı'ya ziyaret olacak mı?' Elbette olacak. 'Kim olacak, kaç kişi olacak?' Bunu da söyledik. Onların talepleri olur Adalet Bakanımız değerlendirir, en kısa zamanda, belki birkaç gün içinde bu ziyaret olacak. 'Hayır bu ziyaretler olmayacak' diyen oldu mu? Hayır. 'Efendim farklı insanlar da gidebilir mi ileride?' Elbette gidebilir. Makul olan her şeyi karşılıyoruz, karşılayacağız" diye konuştu.