SİYASET
Giriş Tarihi : 28-11-2014 15:26   Güncelleme : 28-11-2014 15:26

Karayılan Hükümet samimiyse pratik adım atmalı

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, müzakere sürecinde pratik adımların bir an önce atılması gerektiğini söyledi. Son günlerde artan gözaltı ve tutuklamalara da değinen Karayılan, “operasyonlar durmazsa biz de tutuklamalara başlayacağız” dedi.

Karayılan Hükümet samimiyse pratik adım atmalı

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, PKK’nin 36. kuruluş yıl dönümü nedeniyle verdiği mesajda,  Kürt sorunun çözümü için bir an önce müzakerelerin başlaması ve tarafların karşılıklı adım atması gerektiğini belirtti.

Karayılan, diyalog sürecinin geldiği aşamanın müzakere aşması olduğunu söyleyerek son 5 yıldır Oslo ve İmralı’da yapılan görüşmelerde tartışılması gereken her şeyin konuşulduğunu belirtti. Ayrıca HDP İmralı heyetinin 30 Kasım’da İmralı’ya yapacağı ziyaretin açıklanmasıyla yine bir diyalog ortamı oluştuğunu söyledi.

Karayılan;  “Türk Devleti ve AKP hükümeti gerçekten demokratik bir çözümde samimiyse, o zaman çözümün ruhuna uygun pratik adımlar atmalıdır” dedi.

“Operasyonlar durmazsa biz de tutuklamalara başlayacağız”

 

“Sürecin devamlılığı konusunda sadece bir tarafın adım atmasını isterseniz bu gerçekleşmez” diyen Karayılan son günlerde artan gözaltı  ve tutuklamalara ilişkin de konuşarak “eğer bu operasyonlar durmazsa mecburen biz de tutuklamalara başlayacağız” dedi.