KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-11-2014 02:54   Güncelleme : 29-11-2014 02:54

Hükümetin tarım politikaları yüzünde çiftçiler iflasın eşiğinede

Hükümetin tarım politikaları nedeniyle çiftçiler artık ne ekeceğini şaşırır hale gelirken, özellikle pamuk üreticileri artan maliyetlere rağmen pamuğun kilo satış fiyatının 10 yıl önceki fiyatla aynı olması yüzünden iflasın eşiğine geldi. Yine bu yıl yağışların erken başlaması yüzünden "beyaz altın" olarak adlandırdıkları pamuğun kalitesinin düşmesi üreticilerin mağduriyetini arttırdı.

Hükümetin tarım politikaları yüzünde çiftçiler iflasın eşiğinede

 

Bölgenin en önemli tarım alanlarından biri olan Bismil Ovası'nda çiftçilik yapan üreticiler, uygulanan tarım politikalarından kaynaklı artık iflasın eşiğine geldi. Yıldan yıla içerisine girdikleri zarar katlanan çiftçilerden özellikle pamuk üreticileri, yıllara göre katlanan maliyetle üretimde bulundukları pamuğun satış fiyatının değişmemesi yüzünden zor günler geçiyor. Pamuk üreticilerinin yaşadıkları sıkıntıları katlandıran bir diğer durum ise tarladaki pamuğun üzerine yağmur düşmedi. Üzerine yağmur düşen pamuğun kalitesinin düşmesi yüzünden ciddi oranda bir değer kaybını da beraberinde getiriyor. Bu yıl da pamuğun kilo başına satışında üreticiler için 30 kuruşluk bir değer kaybı yaşandı.

 

Benzer değer kayıpları yıllar içerisinde yaşanırken, 2003 yılında 1 TL 15 kuruştan satılan pamuğun kilo başı fiyatı, aradan geçen 11 yılda neredeyse üç katına çıkan maliyetine (ilaçlama, mazot, sulama ve işçilik gideri) rağmen bu yıl da yine 1 TL 15 kuruştan alcı buldu. Üreticilerin belirttiğine göre bir kilogram pamuğun maliyetinin 1 TL 40 kuruşu kadar bulması zararı beraberinde getirdi.

 

Var olan bu tablo yüzünden iflasın eşliğine gelen pamuk üreticileri bir daha ki yıl artık pamuk ekemeyecek duruma geldiklerini söyledi. 2014 yılında ilçede 200 bin dönüm civarında pamuk ekildiğini belirten pamuk üreticileri önümüzdeki yıl bu oranın en fazla 70 bin dönüm civarında olabileceği görüşünde. 

 

Pamuk üreticisiyle birlikte çok sayıda esnaf iflasın eşliğinde

 

Aynı zamanda çırçır fabrikası bulunan pamuk üreticisi Maruf Yüksel, kalite olarak Türkiye'de ikinci sırada yer aldığını söylediği Bismil Ovası'nda yetiştirilen pamuğun bu yıl yağmur yemesinin kaliteyi çok düşürdüğünü ifade etti. 

 

Yüksek maliyetine rağmen satış fiyatın düşük olması ile birlikte kalitenin de düşmesiyle birlikte üreticiler olarak ciddi anlamda maddi zarara girdiklerinden yakınan Yüksel, 4 bin 250 dönüme ektiği pamuktan 1 milyon TL zarar ettiğini belirtti. Yaşanan durum yüzünden bankalardan kredi alan üreticilerin kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğini anlatan Yüksel, üreticilerin bu yüzden daha çok buğday ve mısır ekimine yöneldiğini kaydetti. Yüksel, bu gidişle de ilçenin ana gelir kaynağından biri olan pamuk üretiminin durma noktasına geleceğini ifade etti.

 

Pamuk üreticileri iflasın eşliğinde

 

Devletin çiftçinin mağduriyetine el atması ve pamuk üretim maliyetini de düşürmesi gerektiğini belirten Yüksel, çiftçiler için mazot ve gübre fiyatlarında vergi indirimi yapılmasının yanı sıra devletin pamuk üreticisine destekleme adı altında verdiği pirim ödemesinin 55 kuruştan 75 kuruşa çıkarılması gerektiğini belirtti.

 

Aksi takdirde bölgenin en önemli geçim kaynaklarından biri olan pamuk üreticiliğinin tarihe karışacağını söyleyen Yüksel, üreticiyi ayakta tutabilecek alternatiflerin oluşturulması ve geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

'Beyaz altın' tarlada kaldı!

 

Geçen yıl pamuğun kilo başı fiyatı 1 TL 75 kuruştan satıldığı için bu yılda yaklaşık 500 dönüm arazisine pamuk ektiğini dile getiren bir diğer üreticisi Burhan Karademir de seneye de pamuk ekmekten korktuklarını ifade etti.