Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 29-11-2014 09:16   Güncelleme : 29-11-2014 09:16

Kobanê'ye dönük saldırılar protesto ediliyor

DBP Van il Örgütü öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, DAİŞ çetelerinin Türkiye üzerinden Kobanê'ye yönelik saldırısını protesto ederken, Kars'ta da DAİŞ çetelerinin saldırıları protesto edildi.

Kobanê'ye dönük saldırılar protesto ediliyor

 

DBP Van il Örgütü öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi, IŞID çetelerinin Türkiye üzerinden Kobanê'ye geçerek saldırmasını protesto etti. DBP'nin çağrısı üzerine Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan eski Gümrük binası önünde bira raya gelen ve aralarında, DBP yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, TUYAD-DER, MEYA-DER üyeleri, DÖKH aktivistelrinin de bulunduğu yüzlerce kişi, "Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP", "Bijî berxwedan YPG'ê" sloganlarını attı. Kitle adına açıklama yapan DBP İl Eş Başkan Yardımcısı Fadıl Barıştıran, DAİŞ çetelerinin Türkiye devletinin bilgisi dâhilinden ve Türkiye topraklarından Kobanê'ye yönelik saldırı gerçekleştirdiğini söyledi. DAİŞ çetelerinin 76 gündür Kobanê'de Kürt halkına yönelik katliam düzenlemeye çalıştığına vurgu yapan Barıştıran, YPG ve YPJ'lilerin direnişi ile DAİŞ çetelerinin amaçlarına ulaşmadığını dile getirdi. 

 

Türkiye'nin açık açık DAİŞ'e destek verdiğinin defalarca kanıtlandığına işaret eden Barıştıran, Türkiye'nin planı ile DAİŞ çetelerinin sınırda bulunan TMO yerleşkesine yerleştirildiğini belirtti. Barıştıran, Urfa Valisi'nin yaptığı açıklama ile DAİŞ'i kendi topraklarında beslediklerini kabullendiğini hatırlatarak, devlet yetkililerini çetelere karşı tavır almaya çağırdı.

 

Açıklamanın ardından yurttaşlar, DBP il binasına doğru yürüyüşe geçti. "Biji berxwedana YPG", "Bijî berxwdana YPJ'ê" sloganları ile yürüyen yurttaşlar yol üzerinde bulunan BİM ve A101 marketlerini taşladı. Yürüyüş, DBP il binası önünde son buldu.

 

 

 

Kars'ta Kobanê için eylem 

 

DAİŞ çetelerinin, Mürşitpınar sınır kapısından Kobanê'ye geçerek bomba yüklü aracı infilak ettirmesi ve dört koldan Kobanê'ye saldırması Kars'ta DBP, HDP, KESK, MEYA-DER, Ka-YÖDER ve sivil toplum örgütü temsilcileri tarafından protesto edildi. DBP Kars İl Örgütü binası önünde yapılan açıklama nedeniyle polis parti binasına çıkan tüm yolları trafiğe kapattı. Polisler, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kente gelecek olması nedeniyle de önlemleri arttırdı. Sık sık, ''Bijî berxwedana Kobanê'', ''Katil IŞİD işbirlikçi AKP'', ''Kobanê IŞİD'e mezar olacak'' sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan DBP İl Eş Başkanı Şengül Mehmetoğlu, ''DAİŞ çetelerinin yaptığı bu saldırıların İmralı'ya gidecek heyetin gideceği güne denk gelmesi düşündürücüdür. AKP hükümeti bir yandan çözümden bahsederken diğer yandan DAİŞ çetelerini aleni bir şekilde sınırdan geçirterek, Kürt düşmanlığını belirginleştirmiştir'' dedi. DAİŞ'e desteğin derhal son bulması gerektiğini dile getiren Mehmetoğlu, ''Kobanê Amed'tir, Kobanê Hewler'dir, Kobanê bütün Kürdistan'dır" diyerek, konuşmasını sonlandırdı. 

 

Açıklamanın ardından kitle, DBP binasına geçti.