KADIN
Giriş Tarihi : 04-12-2014 02:58   Güncelleme : 04-12-2014 02:58

Direniş köyünde tarihi kümbet evler müze olacak

Sınır hattında Kobanê ile dayanışmak amacıyla tutulan direniş nöbeti köyleri ve köylerdeki yaşamı da örgütlemeye başladı. Daha önce kurdukları komünlerle köylere fidan dikip ağaçlandıran, eski evleri onarıp köylülere depo yapan, kütüphaneler kurup sergiler açan direnişçiler şimdi de Mısaynter köyündeki tarihi kümbet evleri onarıp Kobanê'de yaşamını yitirenlerin anılarının yaşatılacağı müze açmaya hazırlanıyor.

Direniş köyünde tarihi kümbet evler müze olacak

Sınır hattında Kobanê direnişi ile dayanışmak amacıyla köylerde tutulan direniş nöbeti eylemi, sadece dayanışma eylemi olarak kalmadı aynı zamanda direnişçilerin örgütlediği komün yaşam sayesinde köyleri de değiştirmeye başladı. Direniş nöbetinin tutulduğu köylerde komünler oluşturan direnişçiler köylüleri de komünlere dahil edip Rojava'da hayat bulan özgür yaşam modelini köylerde de inşa ediyor.  Daha önce kütüphanenin açıldığı, eski evlerin onarılarak depo olarak kullanılmaya başlandığı, fidanların dikildiği köylerde şimdi de tahrip olmuş asırlık kümbet evler onarılıyor.

 

Yaşamını yitirenler anısına 

 

Nöbet eyleminin iki ayı aşkın süredir bir çok merkezden bir çok halktan ve inançtan insanın katılımıyla devam ettiği Mısaynter köyünde köylülerin rızası alınarak ve çalışmaya dahil edilerek onarılmaya başlanan tarihi kümbet ev sınırda asker tarafından katledilen Kader Ortakaya anısına Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin anılarının yaşatılacağı müze ve kütüphane yapılacak.

 

'Köylülerin rızası alındı'

 

Direniş nöbeti eylemine iki ayı aşkın süredir dahil olan Arnavut Rıfat Horoz, tarihi kümbet evlerin tahrip olmuş hali dikkatini çekince durumu komünle paylaştı.  Evleri onarma fikri komünde onay alan Horoz daha sonra ise köylülerin rızasını ve yardımını almak için köyün tüm evlerini de dolaştı aldığı onayın ardından başladı arkadaşları ile kolları sıvayıp onarım işine. Horoz ve arkadaşları 3 odada oluşan tarihi kümbet evin önce içindeki çöpleri topladı ardından da kardıkları saman ve çamurdan oluşan harçla evin yıkık yerleri onarmaya ve evin içini de sıvamaya başladı.  Çalışmalar için zaman zaman belediyeden de yardım alan direnişçiler şimdi onarımın biteceği ve kendileri ile birlikte Misaynter köyünde direnişte olan ve Kobanê direnişi ile dayanışmak amacıyla sınırı geçtiği sırada asker tarafından katledilen Kader Ortakaya arkadaşlarının anısına evleri müze yapmayı bekliyor.

 

'Arin Mirxan'ın heykeli yapılacak'

 

Çalışma hakkında konuşan Horoz şunları belirtti: "Kobanê direnen arkadaşlarımızın, şehit düşen arkadaşlarımızın anılarını burada onardığımız ve müzeye çevireceğimiz bu tarihi kümbet evlerde yaşatacağız. Arkadaşlarımızın fotoğraflarını ve eşyalarını sergileyeceğiz. Ayrıca evlerin onarımı bittikten sonra etrafını çimlendireceğiz, ağaçlandıracağız. Çünkü evler toprak bizim de paradigmamız ekolojik olduğu için çevreyi ağaçlandıracağız. Bir bölümünü müze yapacağız bir diğer odayı ise kütüphane olarak kullanacağız. Aynı zamanda ben heykel yapabiliyorum. Müzenin girişine de Arin Mirxan yoldaşın beyaz taştan bir heykelini yapmak istiyorum."