TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 04-12-2014 08:19   Güncelleme : 04-12-2014 08:19

Askerin 'dur' ihtarı yapmadan Arıkboya'yı katletti iddiası

Doğubayazıt'ta bağlı Dağdelen (Qanik) köyünde, asker kurşunuyla katledilen Mehmet Arıkboğa'nın (45), "dur" ihtarı yapılmadan öldürüldüğü iddia edildi.

Askerin 'dur' ihtarı yapmadan Arıkboya'yı katletti iddiası

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Dağdelen (Qarik) köyünde, kaçakçılık yaptığı iddiasıyla askerler tarafından öldürülen Mehmet Arıkboğa'nın (45), "dur" ihtarı dahi yapılmadan ateş açılarak katledildiği iddia edildi. Arıkboğa'nın cenazesinin getirildiği hastane önünde toplanan yakınları, yoğun polisiye önlemlerine tepki göstererek, sorumluların tutuklanıp yargılanmasını istedi.  

 

'Olayın failinin ortaya çıkmasını istiyoruz.'

 

Arıkboğa'nın yakını Ahmet Eldek, yakın mesafeden ateş edilerek öldürülen Arıkboğa'nın infaz edildiğini savunarak, "Bunlar dün gece birkaç kişi ile beraber İran'a gitmişler. Giderken karakolun önünden geçiyorlar. Giderken asker bunları görüyor. Termal kameralar var. Devletin her türlü imkanı var. İran'a gittiklerini biliyorlar. Gelirken asker bunların önüne geçmiş ve hiç 'dur' ihtarı yapmadan saldırmış. Bunları sağ olarak yakalayıp öldürmüşler. O kadar yakın mesafede ateş etmişler ki G3'ün mermisi dışarı dahi çıkmamış" diye konuştu. 

 

'Üzerinde silah mı vardı?'

 

Roboski katliamının faillerinin yakalanmamasının benzer katliamcıları cesaretlendirdiğini söyleyen Eldek, şunları aktardı: "İki, üç bidon mazot için İran'a gidiyor. Başka ne için bu kışta yollara çıkacak. Bu memleketin geçim kaynağı budur. Biz bu olayın failinin ortaya çıkmasını istiyoruz. Niye öldürmüşler? Sebep ne? Üzerinde silah mı var? Bunun bir benzeri de Roboski'de halen failler açığa çıkmamış. Biz bunların açığa çıkarılmasını istiyoruz." 

Cenaze ön otopsi işlemlerinin ardından Erzurum'a gönderildi.